Pewne niedoskonałości

Henryk Hollender


Na stronie internetowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie tkwi głęboko ukryta zakładka pod nazwą Biblioteka. Prowadzi do strony Biblioteki Głównej UE, gdzie z kolei znajdujemy materiały Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich (http://kangur.uek.krakow.pl/Biblioteka/Konferencja). Jest to organizacja nieumocowana w żadnych przepisach, z wyjątkiem swoich własnych, tak jak ongiś KRASP, a się zajmuje sprawami, którymi nie chce zająć się nikt inny. Korespondencja KDBASP, zgodnie z zasadą transparentności, dostępna jest na wzmiankowanej stronie. Bloga nikt nie prosił, żeby z niej wycinał, ale Blog to zrobi, ponieważ tak rozumie interes publiczny i ponieważ mu wolno.

27 stycznia 2007 r. przewodnicząca Rady Wykonawczej Konferencji Ewa Dobrzyńska−Lankosz takimi oto słowy zwróciła się do Ewy Trojanowskiej, dyrektor Departamentu Spraw Pracowników Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: „Pragniemy zwrócić uwagę na pewne niedoskonałości w tekście »Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w uczelni publicznej« z dnia 22 grudnia 2006 r. [...] Niezbędne jest dokonanie zmian związanych z zagadnieniem dodatków funkcyjnych dla bibliotekarzy dyplomowanych. Proponujemy, aby stawki dodatku funkcyjnego bibliotekarzy dyplomowanych [nie ujęte w żadnej tabeli – BB] podać jako część drugą załącznika nr 7 (analogicznie jak w załączniku 1 do Rozporządzenia) czyli „Tabelę miesięcznych stawek dodatku funkcyjnego dla nauczycieli akademickich pełniących funkcje kierownicze« (zał. 7) podzielić na tabele A i B. Tab. B mogłaby nosić tytuł: »Tabela miesięcznych stawek dodatku funkcyjnego dla nauczycieli akademickich pełniących funkcje kierownicze zatrudnionych na stanowiskach bibliotekarzy dyplomowanych i dyplomowanych pracowników dokumentacji i informacji naukowej«. [...]. Uzasadnienie: Bibliotekarze dyplomowani mogą w bibliotekach akademickich pełnić funkcje kierownicze (dyrektor biblioteki, zastępca dyrektora biblioteki, kierownik oddziału lub sekcji). Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym z dn. 27 lipca 2005 r., bibliotekarze dyplomowani powrócili do grupy nauczycieli akademickich (art. 108, 4). Poprzednia ustawa (z 1990 r.) zaliczała ich do grupy nienauczycieli i zgodnie z tym w rozporządzeniu »płacowym« znaleźli się w tabelach dot. nienauczycieli. Obecnie niezbędne jest przystosowanie przepisów wykonawczych do zmian, jakie wprowadziła ustawa z 2005 r.”

Nie ma tabeli, nie ma dodatku; dyrektorzy będący bibliotekarzami dyplomowanymi pobierają go bez podstawy prawnej. To nie jest zresztą jedyny szczegół „Rozporządzenia” niezgodny z obowiązującą ustawą. W każdym razie 6 lutego 2007 r. przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego prof. Jerzy Błażejowski w rozmowie z członkami RW do „zmian związanych z zagadnieniem dodatków funkcyjnych” odnosi się ciepło. Rada Wykonawcza pisze następnie (21 lutego) do przewodniczącego Rady Wykonawczej KRASP prof. Tadeusza Lutego „z prośbą o poparcie jej starań”. 20 marca przewodniczący przesyła swoją opinię – w tej sprawie jest jednoznacznie pozytywna, choć nie ma wzmianki, jak KRASP chce faktycznie „poprzeć starania” Konferencji Dyrektorów. Zapewne Rada Wykonawcza sama okaże opinię KRASP w Departamencie SPNSW, gdzie w sprawie „pewnych niedoskonałości” leżą już dwa listy. Będzie trzeci.

Nienowa jest też sprawa poruszona 15 maja br. w liście do prof. Marii Elżbiety Orłowskiej, sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. „»Rozporządzenie MNiSW z dnia 17 października 2007 roku w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na działalność statutową«, zapisem w »Ankiecie jednostki naukowej« (załącznik nr 1) wprowadza wymóg podawania liczby cytowań publikacji z afiliacją jednostki na podstawie Web of Science (»8 – Dane o publikacjach naukowych i monografiach«, p. 6). [...] Należy wziąć pod uwagę fakt, iż obecnie w Polsce dostęp do baz Web of Science – SCI−Exp mają jedynie 23 instytucje naukowe [...]. Zakup licencji na dostęp do Web of Science przekracza możliwości finansowe wielu instytucji naukowych, wobec czego nie będą one w stanie spełnić wymogu potwierdzania cytowań na podstawie tej bazy. Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich zwraca się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości finansowania przez MNiSW od 2009 r. w całości pełnego dostępu do trzech serii Web of Science w ramach licencji narodowej dla wszystkich instytucji naukowych i jednostek szkolnictwa wyższego, a tym samym zapewnienie im formalnej możliwości spełnienia wymagań określonych w »Rozporządzeniu« z dnia 17 października 2007 MNiSW.” Faktycznie głupio wyszło, jest „Rozporządzenie”, nie ma bazy. Prof. Błażejowski już 6 lutego „obiecał życzliwe wspieranie tej inicjatywy pozytywną opinią Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego”. Na rękach noszą tę Konferencję.