Pisać lepiej
Pisać lepiej
Pisząc i redagując teksty w języku polskim korzystamy z pomocy internetowej poradni językowej Wydawnictwa Naukowego PWN. Wprawdzie bardzo trudno tam zadać pytanie, bo limit dzienny zawsze jest już wyczerpany, ale strona zawiera bogate archiwum odpowiedzi, w którym przeważnie można znaleźć to, co nas interesuje. Zaletą poradni PWN jest także możliwość otrzymywania biuletynu z poradami językowymi pocztą elektroniczną.
Nie jest to jedyna strona internetowa poświęcona poradom językowym. Na pomoc piszącym i redagującym ruszyli poloniści kilku uniwersytetów. Powstały serwisy zawierające formularze, które służą do zadawania pytań oraz archiwa udzielonych odpowiedzi. Poradnia Uniwersytetu Śląskiego zgromadziła na swych stronach cały zestaw artykułów o poprawności językowej, napisanych m.in. przez profesorów: Irenę Bajerową, Antoninę Grzybosiową i Jana Miodka. Teksty można ściągnąć w formacie pdf.
Poradnia językowa Wydziału Polonistyki UJ jest w tej chwili nieczynna. Autorzy strony zapraszają do przeglądania archiwum. Znajdziemy w nim porady znanej z audycji radiowych prof. Małgorzaty Marcjanik i prof. Mirosława Skarżyńskiego.
Instytut Języka Polskiego UW prowadzi poradnię internetową i telefoniczną. Autorzy zachęcają do zadawania pytań, podają numer telefonu i adres mailowy, a słownik i poradnik są przygotowywane.
Poradnia językowa Instytutu Filologii Polskiej UWr. prowadzi dyżur telefoniczny, do zadawania pytań proponuje formularz i zapewnia, że postara się odpowiedzieć w ciągu tygodnia. W poradni, która działa dzięki dotacji gminy Wrocław, pracuje prof. Irena Kamińska−Szmaj oraz doktorzy: Alicja Nowakowska, Romana Łobodzińska, Monika Zaśko−Zielińska, Tomasz Piekot i Marcin Poprawa.
Telefoniczną poradnię językową prowadzą również Zakład Etnolingwistyki USz., Instytut Filologii Polskiej UAM i Zakład Współczesnego Języka Polskiego UG. Internetową poradnię otworzył Instytut Nauk Humanistycznych PWSZ w Chełmie, gdzie doradzają doktorzy Aneta Wysocka, Tomasz Rokosz i Lucyna Sikorska.
Poradnie internetowe odpowiadają na wątpliwości związane z użyciem języka polskiego w mowie i piśmie, polecają także wydawnictwa poprawnościowe. Materiał zgromadzony dzięki poradniom służy językoznawcom do badań współczesnej polszczyzny.
Komentarze
Tylko artykuły z ostatnich 12 miesięcy mogą być komentowane.