3. Technicon & 7. Innowacje

Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji Tadeusz Zaleski


Od 23 do 25 października blisko 100 instytucji, ośrodków naukowo−badawczych, instytutów naukowych oraz uczelni z Polski, dwie z Niemiec i jedna z Czech, prezentowało na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich swoje najnowsze osiągnięcia.

Wędliny przeciwrakowe

Wśród nich zwracały uwagę szczególnie te, które mogą się przyczynić do poprawy komfortu naszego życia, jak: syntezator mowy ludzkiej IVONA (IVO Software z Gdyni), wskaźnik rozmrażania COOLID wdrażany we współpracy z naukowcami z Politechniki Gdańskiej przez spółkę Invenview (wskazanie pojawi się na skali czasowej po minimalnym przekroczeniu temperatury krytycznej, np. −18°C, natomiast postęp wskazania będzie następował w zależności od wysokości temperatury i czasu jej przekroczenia. Skala czasowa może zostać podzielona na trzy etapy: OK – produkt pomimo przekroczenia temperatury wskazania jest zdatny do spożycia, eat now – termin przydatności zbliża się do końca, dlatego produkt powinien być niezwłocznie spożyty, do not eat – termin przydatności do spożycia został przekroczony), TeleSOS – elektroniczny system pomocy medycznej (Tomasz Kaczmarzyk i mgr inż. Przemysław Błaszczyk, Techniczne Zakłady Naukowe w Częstochowie) oraz system elektronicznych pomocy dla osób po laryngektomii (zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Czyżewskiego, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG).

Ciekawość budziły również... wędliny z dodatkiem zdrowotnych związków z kapusty, które zwiększają odporność naszych organizmów na nowotwory. To efekt kooperacji naukowców z Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności PG z Zakładami Mięsnymi NOWAK. Producent ma nadzieję, że za kilka miesięcy będą już dostępne w sklepach.

Podczas targów można też było obejrzeć bezzałogowy wielozadaniowy miniśmigłowiec MS Eagle (MICROSYSTEM Sp. z o.o. z Sopotu), wodolot napędzany siłą mięśni ludzkich (zaprojektowali go i zbudowali studenci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG), model dwusegmentowego, śródlądowego statku pasażersko−sanatoryjnego przeznaczonego na trasę z Berlina do Kaliningradu przez Kostrzyn, Bydgoszcz, Gdańsk i Elbląg oraz plany (prototyp pływa już po Bałtyku) ekologicznego, bałtyckiego kutra rybackiego KR−10 (oba projekty zrealizował zespół pod kierownictwem prof. Krzysztofa Rosochowicza, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG). Niezwykłą konstrukcją jest również antyterrorystyczny robot neutralizująco−wspomagający (EOD/IEDD) EXPERT (Mariusz Kozak, Stanisław Nycz oraz Rafał Czupryniak z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów „PIAP” w Warszawie). Jako pierwszy na świecie wykonuje wszystkie zadania w środkach transportu: samolotach, autobusach, wagonach kolejowych, okrętach oraz małych i ciasnych pomieszczeniach.

Trzeba przekonać

Targi dedykowane były przede wszystkim sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, zainteresowanych dostarczeniem gotowych bądź indywidualnych, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a także pozyskaniem partnerów i informacji o procedurach oraz instytucjach wspierania innowacyjności. Dlatego targom towarzyszyły liczne konferencje i seminaria.

Pierwszego dnia targów czynny był Punkt Kontaktowy Inicjatywy Technologicznej. To przedsięwzięcie ministra nauki i szkolnictwa wyższego miało na celu ułatwienie wdrożeń polskiej technologii i wynalazków. Na realizację tych zadań przeznaczone będą fundusze unijne z Programu Operacyjnego Innowacyjna gospodarka na lata 2007−13.

Punkt Kontaktowy udzielał pomocy w znalezieniu informacji, ekspertów do spraw przygotowania i oceny projektów, a także w prowadzeniu audytów. Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości zapraszała na trzecie spotkanie w ramach europejskiego projektu DIONE. Skierowany do kobiet, realizowany jest w partnerstwie czterech krajów: Wielkiej Brytanii, Szwecji, Słowenii oraz Polski. Głównym celem inicjatywy jest zapewnienie równych szans i zwiększenie udziału kobiet w rozwoju gospodarczym regionu, poprzez integrację i stworzenie sieci współpracy kobiet w Europie.

Drugiego dnia pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka (posła do Parlamentu Europejskiego, członka Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii) odbyła się debata „Pomorskie Technopolis”, przygotowana przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Trzeciego dnia targów Politechnika Gdańska zaprosiła na prezentację wydziałów i wdrożeń oraz seminarium Politechnika Gdańska dla gospodarki innowacyjnej.

Najlepsze oferty targowe nagrodzone zostały Grand Prix im. prof. Roberta Szewalskiego (Wydział Mechaniczny PG za „zastosowanie technik szybkiego prototypowania w optymalizacji konstrukcji wirników pomp”), a najlepsze wynalazki prezentowane na targach medalami w konkursie INNOWACJE 2007 (kilkadziesiąt wyróżnień). Przyznane również zostały nagrody specjalne. Wśród nich Puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który otrzymał Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia” za innowacyjność zaprezentowanych rozwiązań.

Według opublikowanego ostatnio raportu Głównego Urzędu Statystycznego, nakłady na działalność innowacyjną w przemyśle wyniosły w Polsce w 2006 roku równowartość (wg kursu z grudnia 2006 roku) 4,33 mld euro. Dla porównania, tylko amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer zainwestował w tym samym roku w badania i wdrożenia 5,8 mld euro.

Wydawałoby się więc, że o potrzebie takich przedsięwzięć, jak Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji w dobie dążenia do budowania gospodarki opartej na wiedzy nikogo przekonywać nie trzeba. Zwłaszcza ludzi nauki. A jednak. Samodzielne stoiska zaprezentowało jedynie 8 jednostek badawczo−rozwojowych oraz 3 (słownie: trzy) publiczne uczelnie wyższe (PG oraz – symbolicznie – Politechnika Opolska i Uniwersytet Opolski). Placówek Polskiej Akademii Nauk nie było. Chociaż udział jednostek naukowych dofinansowany był przez ministra nauki, na targach reprezentował go urzędnik z Departamentu Wdrożeń i Innowacji w randze radcy.