Na jednakowych zasadach

Jerzy Malec


W dniach 27−28 września 2007 roku w Gdańsku spotkali się rektorzy na IV już Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich. Tradycyjnie obrady rozpoczęły się od sprawozdania przewodniczącego z działalności Konferencji za okres marzec−wrzesień 2007. W tym czasie zostały zrealizowane wszystkie zadania nałożone na Prezydium przez uchwały poprzedniego Zgromadzenia, w tym w szczególności kwestie rozwijania współpracy i promowania polskiego szkolnictwa zawodowego poza granicami naszego kraju. Prezydium Konferencji, oprócz bieżących spraw organizacyjnych, zajmowało się też działalnością merytoryczną, w tym opiniowaniem projektów aktów prawnych i innych dokumentów przesyłanych do KRZaSP. W sprawozdaniu podkreślono silne zaangażowanie KRZaSP w akcję „Study in Poland”, realizowaną z Fundacją Edukacyjną PERSPEKTYWY. Zwrócono także uwagę na konieczność intensyfikacji prac zmierzających do zwiększenia liczby studentów zagranicznych studiujących w Polsce. Ważnym punktem działalności Prezydium KRZaSP stało się podjęcie starań o przystąpienie Konferencji do European Association of Institutions in Higher Education, zrzeszającej europejskie uczelnie o podobnym („zawodowym”) charakterze.

Z kolei prof. Janusz M. Pawlikowski przedstawił sprawozdanie z udziału w Asia Link Symposium oraz European Higher Education Fairs, które odbyły się w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Po zakończeniu Targów Edukacyjnych delegacja polska jako jedyna została przyjęta przez ministra szkolnictwa wyższego Malezji. Wymiana informacji, wzajemne pytania i dyskusja zmierzały do ustalenia najefektywniejszych metod wzrostu liczby studentów malezyjskich podejmujących studia w Polsce. Po stronie polskiej główną barierą jest słaba ilościowo oferta studiów prowadzonych w języku angielskim.

Niezwykle ważną sprawą podczas obrad stało się omówienie przedstawionego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Podkreślono, że jest to dokument zmierzający do trwałej marginalizacji uczelni niepublicznych, a nawet likwidacji znacznej ich części (patrz: „FA” nr 10/2007).

Rektorzy jednomyślnie przyjęli uchwałę negatywnie oceniającą przedstawiony projekt nowelizacji, zobowiązując się jednocześnie do podjęcia działań zmierzających do jego odrzucenia. W liście otwartym dołączonym do uchwały podkreślono m.in., że Uczelnie niepubliczne, podobnie jak publiczne, podlegają kontroli jakości kształcenia i jego poziomu wykonywanej przez jedną i tę samą Państwową Komisję Akredytacyjną. Jej wyników – ogłaszanych na stronie internetowej – nie mamy powodów się wstydzić. Dziś co trzeci (mniej więcej) student w Polsce studiuje w uczelni niepublicznej. Co więcej – to uczelnie niepubliczne kształcą wyraźnie taniej niż publiczne! Budujemy stopniowo własne zasoby kadry akademickiej. W uczelnie niepubliczne, nie oglądając się na pomoc państwa, zainwestowaliśmy olbrzymie środki. W Polsce – w porównaniu z innymi krajami – wykształceniem wyższym legitymuje się wciąż niewielka część naszego społeczeństwa. Uczelnie państwowe nie są w stanie (i chyba nie będą) same uporać się z tym problemem. Co więcej – nigdy nie zaoferują takiej różnorodności specjalności do wyboru studentów! Stoimy na stanowisku, że tylko działając wspólnie i na jednakowych dla wszystkich uczelni zasadach prawnych możemy nadrobić stracony dystans i ułatwić awans cywilizacyjny Polaków.

W trakcie obrad dr Zygmunt Wałkowski z Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno−Menedżerskiej „Millenium”, mówił o pogarszających się warunkach funkcjonowania uczelni niepublicznych, przy jednoczesnych staraniach o tworzenie nowych, atrakcyjnych kierunków i specjalności oraz trosce o dobre przygotowanie zawodowe absolwentów.

Referat wygłosił także prof. Józef Szabłowski, wiceprzewodniczący KRZaSP. Omówił uwarunkowania i skutki finansowania studiów stacjonarnych w uczelniach niepublicznych, wskazując między innymi na fakt, iż koszt studiów w uczelniach publicznych (opłacany przez wszystkich podatników) jest blisko trzykrotnie wyższy od wysokości czesnego, płaconego w sektorze niepublicznym.

W drugim dniu obrad gościem Konferencji był prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej. W swoim wystąpieniu scharakteryzował misję, cele oraz aktualne działania PKA, podkreślając po raz kolejny naczelne przesłanie jej pracy: pomoc uczelniom w zapewnieniu wysokiego poziomu kształcenia studentów. Prof. Marciniak poinformował również o kończącej się w grudniu tego roku kadencji Komisji oraz o istotnych z punktu widzenia PKA proponowanych przez Ministerstwo zmianach w Prawie o szkolnictwie wyższym, krytycznie odnosząc się m.in. do koncepcji zniesienia wymogu pisania pracy dyplomowej.

Kolejne posiedzenie Zgromadzenia Plenarnego KRZaSP zaplanowano w przyszłym roku.