Nowy kanał
Nowy kanał
Ministrowie prof. Stefan Jurga i prof. Krzysztof Kurzydłowski spotkali się w Warszawie z dziennikarzami czasopism uczelnianych, by przedstawić im zamierzenia i prace MNiSW. Kierownictwo resortu zauważyło możliwość wykorzystania prasy akademickiej do kontaktu ze społecznością szkół wyższych. Gazety akademickie, które dotychczas – wedle opinii powtarzanych przy różnych okazjach przez rektorów uczelni i redaktorów tej grupy czasopism – miały głównie pełnić rolę kanału informacyjnego wewnątrz uczelni, a często jedynie funkcje reprezentacyjne, teraz uzyskały dodatkowe zadanie. Mają być nośnikiem informacji między ministerstwem a członkami społeczności akademickiej. Jeśli spotkania te będą kontynuowane regularnie, mają szansę stać się ważnym elementem polityki informacyjnej resortu nauki i szkolnictwa wyższego.
Czasopisma uczelniane zyskałyby nową ważną funkcję, której pełnienia dotychczas od nich nie wymagano. Wydaje się to tym istotniejsze, że obecnie wielu pracowników naukowych, zwłaszcza niższego szczebla, a także ogromna część studentów, nie ma pojęcia, kto i co robi w odpowiedzialnym za szkolnictwo wyższe i naukę resorcie. Ci wykładowcy i studenci są zazwyczaj czytelnikami uczelnianych czasopism. To jest właśnie punkt, który nadaje sens pomysłowi spotkań kierownictwa resortu z redaktorami gazet akademickich. Zrealizowanie tej idei wymaga jednak nie tylko inicjatywy ministerstwa i chęci dziennikarzy, ale także akceptacji rektorów – oni bowiem mogą się nie zgodzić na wyjazd „swoich” redaktorów na spotkanie do Warszawy.
Podczas spotkania w MNiSW pojawili się przedstawiciele serwisu Polskiej Agencji Prasowej „Nauka w Polsce”, którzy zachęcali redaktorów gazet uczelnianych do przekazywania im informacji ze szkół wyższych. To znakomita okazja dla uczelni, by na szerszym forum promować swoją działalność. „Forum Akademickie” także może być miejscem prezentacji działalności i osiągnięć uczelni oraz placówek badawczych, o ile Państwo, nasi Czytelnicy, zechcą z tej możliwości skorzystać.