Pierwsze plenarne

Jerzy Malec Stanowisko KRZaSP w sprawie nieuczciwych działań niektórych szkół wyższych w Polsce, podjęte na Zgromadzeniu Plenarnym KRZaSP w dniu 21 marca 2006 roku §1 §2


W dniach 20−21 marca odbyło się w Krakowie pierwsze Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich. Przedmiotem spotkania było podsumowanie dotychczasowych działań Konferencji, zorganizowanie i usprawnienie jej pracy poprzez powołanie komisji merytorycznych dla realizacji poszczególnych statutowych zadań, dyskusja nad wytyczeniem założeń programowych, a także omówienie kwestii dotyczących bieżących działań KRZaSP. Jako jeden z ważniejszych punktów obrad przewidziano także dyskusję nad propozycjami przyszłej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Przybyli goście, wśród nich prof. Jerzy Błażejowski, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, prof. Zbigniew Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej, prof. Jerzy Woźnicki, honorowy przewodniczący KRASP, a także prezes Fundacji Rektorów Polskich, prof. Karol Musioł, wiceprzewodniczący KRASP i prof. Tomasz Winnicki, przewodniczący KRePSZ, zgodnie podkreślali fakt, że ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, powołując Konferencję Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, doceniła rolę uczelni zawodowych w naszym kraju, a stawiając ją obok Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zapewniła możliwość mądrej i dojrzałej obrony szkół wyższych przed nieuprawnionymi ingerencjami, stwarzając jednocześnie doskonałe pole do współpracy. Podkreślano także, że tylko pełna konsolidacja środowiska akademickiego, a także współdziałanie z Radą Główną Szkolnictwa Wyższego i Państwową Komisją Akredytacyjną, czyni obszar szkolnictwa wyższego bezpiecznym.

Jako zadania priorytetowe, mające szczególne znaczenie dla środowiska reprezentowanego przez KRZaSP, wskazano przede wszystkim dążenie do faktycznego równouprawnienia oraz integracji publicznych i niepublicznych szkół wyższych, a także współdziałanie w zwalczaniu zagrożeń, jakie przed środowiskiem akademickim stoją w związku z nadchodzącym niżem demograficznym. Podjęto także temat konsekwencji wynikających z możliwości podejmowania działalności edukacyjnej w zakresie szkolnictwa wyższego na terenie Polski przez szkoły wyższe lub inne podmioty mające siedzibę za granicą.

KRZaSP, stojąc na straży uczciwości akademickiej, zajęła się także niepokojącym zjawiskiem tworzenia i działania różnego rodzaju „punktów konsultacyjnych”, „zamiejscowych sal wykładowych” czy „punktów kształcenia”, będących efektem nieuczciwych, niezgodnych z prawem praktyk niektórych szkół wyższych i w tej sprawie zajęła odpowiednie stanowisko, zobowiązując uczelnie członkowskie do powiadamiania o wszelkich naruszeniach w tym zakresie.

Odpowiadając na wątpliwości, zgłoszone podczas Zgromadzenia Plenarnego, a dotyczące interpretacji postanowień ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, Konferencja w ostatnim czasie skierowała pismo do ministra nauki i szkolnictwa wyższego z prośbą o przedstawienie wyjaśnienia zakresu stosowania art. 154 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, dotyczącego sposobu naliczania dodatków za staż pracy.

Do ministerstwa wystosowano także pismo z prośbą o informacje, czy znane są przypadki podejmowania przez podmioty zagraniczne prób otwierania na terytorium Polski szkół wyższych lub też, czy zagraniczne szkoły wyższe podejmowały próby otwierania swoich ośrodków na terenie naszego kraju, a także z zapytaniem, jaka jest polityka resortu w tej kwestii.

KRZaSP opiniowała także na bieżąco projekty aktów prawnych, przesyłając w ostatnim czasie swoje uwagi m.in. do projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie warunków, jakie muszą spełniać jednostki organizacyjne uczelni, aby prowadzić studia na określonym kierunku i poziomie kształcenia, zdecydowanie popierając proponowane w tej regulacji przez resort nowe kryteria określania tzw. minimum kadrowego niezbędnego do uruchomienia kierunku studiów.

Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich z ogromnym zaniepokojeniem przyjęła wiadomość o planowanych przez Ministerstwo Finansów zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, zmierzających do likwidacji – przysługującej także nauczycielom akademickim – formy ryczałtowego określania kosztów uzyskania przychodów (w postaci 50 proc. odpisu) dla twórców oraz osób korzystających z praw autorskich, a także dla osób uzyskujących przychody z działalności wykonywanej osobiście (art. 22 ustawy z 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) i także w tej kwestii wystosowała odpowiednie pisma do ministra finansów oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Stojąc na straży uczciwości akademickiej, mając na względzie stałe podnoszenie jakości kształcenia w polskich szkołach wyższych, dbałość o przestrzeganie prawa oraz o wychowanie młodych Polaków w poczuciu rozsądnego legalizmu i etyki,

Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich postanowiła:

Zwracać się do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Państwowej Komisji Akredytacyjnej z prośbą o stosowną interwencję w zakresie kontroli formalnej i prawnej funkcjonowania uczelni, stosujących nieuczciwe praktyki w zakresie działań uznanych za nieetyczne i nielegalne.

1. Członkowie KRZaSP zobowiązują się do powiadamiania Prezydium KRZaSP – drogą formalną, na piśmie – o istnieniu nieuczciwych praktyk w obszarze działania szkół wyższych, jeśli fakt ten jest im znany, a także odpowiednio udowodniony i udokumentowany.

2. Prezydium KRZaSP na drodze formalnej skieruje do Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do Państwowej Komisji Akredytacyjnej wniosek o podjęcie stosownych działań w tej kwestii.

3. Pojęcie „stosowne działanie” będzie w każdym przypadku skonkretyzowane w zależności od stanu faktycznego i dokumentacyjnego, wynikającego ze stanu wiedzy o konkretnym przypadku. Uzasadnienie

Dbałość o jakość kształcenia należy do zadań statutowych Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich. Niestety, coraz częściej, obok uczelni działających z poszanowaniem przepisów prawa i uczciwości akademickiej, pojawiają się zjawiska typu „sale zamiejscowe”, „punkty kształcenia”, „punkty konsultacyjne”, „uczelnie w rejestracji”, funkcjonujące bez podstawy prawnej, nie spełniające wymogów kadrowych oraz wymogów dotyczących jakości kształcenia, a przy tym pobierające niekonkurencyjnie niskie czesne.

Uznając takie praktyki za naganne i patologiczne, Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich postanowiła przyjąć powyższe stanowisko.

Przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich
Prof. zw. dr hab. Jerzy Malec