Wyjątkowe posiedzenie

Tadeusz Luty


Posiedzenie Prezydium KRASP 24 marca było pod wieloma względami wyjątkowe. Po raz pierwszy w kilkuletniej historii KRASP organizatorem spotkania nie była uczelnia – gościła nas Fundacja Rektorów Polskich. Dotychczasowe owocne współdziałanie KRASP i Fundacji znalazło odzwierciedlenie w podpisanym w trakcie posiedzenia porozumieniu o ustanowieniu partnerstwa strategicznego, stwarzającym warunki do jeszcze ściślejszej współpracy obu instytucji w przyszłości. Drugą szczególną cechą posiedzenia była intensywność obrad – w porządku jednodniowego spotkania znalazło się ponad 40 spraw. Jest to niewątpliwie efekt rozszerzenia zakresu realizowanych zadań i wzrastającego znaczenia Konferencji, wynikającego m.in. z jej ustawowego umocowania, ale także rosnącej liczby spraw związanych z kontaktami międzynarodowymi. Trzecią szczególną cechą naszego posiedzenia było to, że komentowano je w mediach jeszcze przed jego rozpoczęciem. Powodem była informacja o planowanej uchwale w sprawie pomocy dla studentów z Białorusi.

W istocie, nawiązując do dotychczasowej praktyki udzielania przez polskie szkoły wyższe pomocy studentom i pracownikom uczelni białoruskich, Prezydium podjęło uchwałę, w której zwraca się do członków KRASP o rozszerzenie tych działań, a zwłaszcza umożliwianie kontynuacji studiów w Polsce osobom relegowanym z uczelni oraz doświadczającym innych represji z powodu głoszonych przekonań.

Prezydium zajęło się też inną wzbudzającą zainteresowanie mediów sprawą – doskonaleniem formuły egzaminów maturalnych oraz systemu rekrutacji na studia. Zdaniem rektorów, potrzebna jest debata z udziałem instytucji i organizacji oświatowych oraz reprezentujących szkolnictwo wyższe nad listą przedmiotów obowiązkowo zdawanych na maturze. Właściwa modyfikacja tej listy w połączeniu z odpowiednimi zasadami rekrutacji na studia, stworzyłaby absolwentom szkół ponadgimnazjalnych znacznie większe możliwości wyboru kierunków studiów niż to ma miejsce obecnie. Wyeliminowana zostałaby w ten sposób konieczność zbyt wczesnego (już w klasie przedmaturalnej) podejmowania decyzji dotyczących wyboru kierunku lub grupy kierunków studiów oraz ułatwione byłoby – w przypadku niepowodzenia podczas rekrutacji na wybrany kierunek studiów lub zmiany zainteresowań – ubieganie się o przyjęcie na inny kierunek studiów w tym samym roku lub w latach następnych. Aby ułatwić przyszłym studentom decyzje o wyborze ścieżki kształcenia, Prezydium zwróciło się do rektorów uczelni członkowskich KRASP o stwarzanie – na podstawie przepisów wprowadzonych w Prawie o szkolnictwie wyższym – możliwości rekrutowania kandydatów na uczelnię lub grupę kierunków, a nie na poszczególne kierunki studiów.

Prezydium z uznaniem przyjęło informacje o podjętych przez wiele uczelni działaniach wspierających tworzenie samorządów doktorantów oraz uczelnianych organizacji doktorantów. Rektorzy zwrócili się do ministra edukacji i nauki o udzielenie wsparcia inicjatywie przeprowadzenia zjazdu delegatów uczelnianych samorządów doktorantów, a także o stworzenie warunków do skutecznego funkcjonowania powołanej na zjeździe krajowej reprezentacji doktorantów.

Niedawne posiedzenie Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych KRASP w sprawie standardów kształcenia, w którym wzięło udział wielu zaproszonych gości, było znaczącym krokiem na drodze do wdrożenia bardziej elastycznego podejścia do standardów kształcenia, zgodnego z duchem Prawa o szkolnictwie wyższym. W uchwale dotyczącej tej kwestii, rektorzy podkreślili potrzebę bardziej szczegółowego informowania społeczności akademickiej o działaniach w tym zakresie. W związku z tym Komisja ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych KRASP, wspólnie z Fundacją Rektorów Polskich, w niedługim czasie przygotuje i udostępni uczelniom członkowskim publikację poświęconą nowemu podejściu do standardów kształcenia.

Posiedzenie Komisji Akredytacyjnej – Zespołu Bolońskiego KRASP zostało połączone ze zorganizowanym przez Komisję seminarium Kolejne etapy wdrażania jakości kształcenia w szkołach wyższych, które zgromadziło 10 marca we Wrocławiu ok. 200 przedstawicieli uczelni z Polski południowej i zachodniej. Podobne seminarium dla uczelni z Polski północnej i wschodniej odbędzie się w maju w Bydgoszczy.

Konferencja Model awansu naukowego w Polsce, zorganizowana w dniach 17-18 marca w Krakowie przez prof. Franciszka Ziejkę, przewodniczącego powołanego z inicjatywy KRASP zespołu, którego zadaniem jest zaproponowanie nowych rozwiązań w zakresie modelu kariery zawodowej związanej ze środowiskiem naukowym, zgromadziła ponad 200 osób i umożliwiła konfrontację różnych, choć częściowo zbieżnych poglądów na temat tego, w jakim kierunku powinny zmierzać te nowe rozwiązania.

Wreszcie konferencja Studenci zagraniczni w Polsce, zorganizowana przez KRASP i Fundację Edukacyjną „Perspektywy” w dniach 20-21 marca, adresowana do prorektorów oraz osób kierujących działami współpracy międzynarodowej, miała na celu uzgodnienie, jakie działania należy podjąć, aby zwiększyć liczbę studentów zagranicznych w polskich uczelniach i w stronę których krajów skierować działania promocyjne z tym związane.

Na zakończenie chciałbym z przyjemnością poinformować czytelników „Forum”, że – decyzją Prezydium – dwie kolejne uczelnie niepubliczne, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego oraz Collegium Civitas, uzyskały status uczelni członkowskich KRASP.