Z prac KRASP

Andrzej Kraśniewski


W dniach 12−13 stycznia odbyło się posiedzenie Prezydium KRASP, a także wspólne posiedzenie prezydiów KRASP i KRPUT. Obrady toczyły się tym razem w gościnnych murach Wojskowej Akademii Technicznej, a głównym organizatorem spotkania był prof. Bogusław Smólski, rektor i komendant Akademii. Spotkanie rektorów poprzedzone było seminarium „Finansowanie szkolnictwa wyższego w Polsce”, zorganizowanym przez Bank Światowy. W seminarium uczestniczył prof. Michał Seweryński, minister edukacji i nauki.

Rosnąca częstotliwość posiedzeń Prezydium (to już trzecie, a biorąc pod uwagę nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Plenarnego we wrześniu ubiegłego roku – czwarte w bieżącej kadencji) wynika przede wszystkim ze stale zwiększającej się liczby spraw wymagających podjęcia działań ze strony Konferencji. Jest to do pewnego stopnia naturalną konsekwencją wejścia w życie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”. KRASP zyskała nowy status prawny, a także nowe obowiązki, wynikające z przepisów ustawy. W tych warunkach szczególnie dużo pracy ma Komisja ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych, działająca pod przewodnictwem prof. Jerzego Woźnickiego, która m.in. analizuje projekty aktów prawnych przesłanych do zaopiniowania przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz inne instytucje i przygotowuje zalecenia, które stanowią podstawę opinii formułowanych przez przewodniczącego, Prezydium i Zgromadzenie Plenarne KRASP.

Podczas obrad Prezydium sporo czasu poświęcono informatyzacji uczelni. Przypomnijmy, że zagadnienie to stanowi jeden z priorytetowych obszarów działania Konferencji w kadencji 2005−08, co znalazło wyraz m.in. w powołaniu komisji stałej KRASP zajmującej się tą problematyką, działającej pod przewodnictwem rektora Włodzimierza Kurnika. W podjętej uchwale Prezydium zwraca się do ministra edukacji o finansowe wsparcie prac związanych z wdrożeniem w polskich uczelniach Zintegrowanego Systemu Informatycznego, którego zadaniem byłoby wspomaganie procesów zarządzania tokiem studiów, badaniami naukowymi, zasobami i gospodarką uczelni. System taki powinien również zapewniać pełną wymianę informacji między uczelniami i ministerstwem. Proponowana koncepcja wprowadzenia wspólnej systemowej platformy informatycznej do obsługi uczelni zakłada, że platforma taka jest otwarta, tzn. umożliwia włączenie do niej wszystkich uczelni, niezależnie od stanu zaawansowania ich własnych prac w tym zakresie.

W drugiej z podjętych uchwał Prezydium udzieliło poparcia idei powołania Ogólnopolskiej Sieci Uczelni Wolnych od Uzależnień, apelując o przystępowanie uczelni członkowskich KRASP do sieci oraz o powołanie w każdej z uczelni pełnomocnika odpowiedzialnego za przygotowanie i realizację programu przeciwdziałania uzależnieniom w środowisku akademickim.

Podczas każdego z posiedzeń Prezydium wiele miejsca zajmują sprawy kontaktów międzynarodowych KRASP i uczelni członkowskich. W ostatnim czasie szczególnie owocnie rozwija się współpraca z Francją. Udanym przedsięwzięciem wydaje się realizowany wraz z Conférence des Présidents d’Université projekt wspierania studiów magisterskich, prowadzonych wspólnie przez uczelnie polskie i francuskie (liczba zgłoszeń przekroczyła 40). Na początku stycznia w ramach projektu Study in Poland miała miejsce wizyta przedstawicieli polskich uczelni na targach edukacyjnych L’etudiant International Fairs w Paryżu, połączona z wizytą w Sorbonie oraz spotkaniem w ambasadzie RP, poświęconym prezentacji polskiego szkolnictwa wyższego, na które przybyli m.in. rektorzy francuskich uczelni, przedstawiciele francuskiego Ministerstwa Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Badań, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz dyrektorzy szkół średnich.

KRASP otrzymuje liczne oferty współpracy i propozycje wizyt w krajach pozaeuropejskich – ostatnio oferty takie otrzymaliśmy m.in. z USA, Japonii oraz Indii. Kontakty i działania KRASP na forum międzynarodowym mogłyby się stać ważnym elementem promocji polskiego szkolnictwa wyższego, prowadzącej do pozyskania większej liczby studentów zagranicznych. Mamy, niestety, problem z właściwym „zagospodarowaniem” otrzymywanych propozycji. Związany jest on przede wszystkim ze skromną strukturą biura Konferencji.

W tych warunkach niezbędne jest wypracowanie strategii oraz sposobów koordynacji działań KRASP, innych instytucji oraz samych uczelni w zakresie promocji naszego szkolnictwa za granicą i pozyskiwania studentów zagranicznych, a w szczególności ustalenia kalendarza i zasad realizacji w latach 2006−07 projektu Study in Poland. Przyjęto propozycję zorganizowania w marcu narady prorektorów nadzorujących piony promocji i współpracy z zagranicą w poszczególnych uczelniach, z udziałem przedstawicieli MEiN, MSZ i zainteresowanych agencji rządowych.

Jak już wspomniałem, w połączeniu z posiedzeniem Prezydium KRASP odbyło się wspólne posiedzenie prezydiów KRASP i KRPUT. Poświęcone było sprawom nauki. Obrady prowadzili: rektor Tadeusz Luty, przewodniczący KRASP, rektor Jan Krysiński, przewodniczący KRPUT oraz rektor Bogusław Smólski, gospodarz spotkania, a jednocześnie przewodniczący Komisji KRASP ds. Nauki. Wprowadzeniem do dyskusji było wystąpienie prof. Krzysztofa Kurzydłowskiego, podsekretarza stanu w MEiN, na temat planów ministerstwa oraz prezentacja prof. Janusza Rachonia, rektora Politechniki Gdańskiej, na temat parametrycznej oceny jednostek naukowych. Dyskusja dotyczyła ponadto budżetu nauki na 2006 r., Krajowego Programu Ramowego, a także koncepcji Narodowego Centrum Badawczego. Prezydium KRASP upoważniło przewodniczącego do działań zmierzających ku temu, aby dyskusja na temat Narodowego Centrum Badawczego, zainicjowana przez ministerstwo, toczyła się z udziałem wszystkich zainteresowanych instytucji, przede wszystkim KRASP, PAN i Rady JBR.