Notatki przewodniczącego RGSzW

Jerzy Błażejowski


8 grudnia Prezydium zajęło się ustaleniem zasad opiniowania wniosków uczelni o zgodę na kształcenie na kierunkach spoza listy określanej rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Uchwała Prezydium Rady Głównej mówi, że kształcenie takie może być organizowane, gdy jednostka posiada odpowiednią kadrę i zaplecze oraz gdy przedstawione zostaną standardy kształcenia i program nauczania z uzasadnieniem. Kształcenie na takich kierunkach może odbywać się wyłącznie w trybie dwustopniowym. Kolejna uchwała dotyczy standardów kształcenia dla kierunków, których nazwy określane są rozporządzeniem ministra. Jeśli inicjatywa w sprawie określenia takich standardów będzie pochodziła z uczelni spełniającej kryteria formalne wynikające z ustawy, wymagane będzie uzasadnienie wykazujące celowość podjęcia kształcenia.

Rada Główna, według zapisów „Prawa o szkolnictwie wyższym”, stała się instytucją opiniującą programy studiów podyplomowych – na prowadzenie których wyraża zgodę minister edukacji i nauki – wykraczające poza zakres prowadzonych przez uczelnię kierunków studiów. W uchwale określone zostały kryteria opiniowania wniosków w tej sprawie. Winny one zawierać program studiów podyplomowych, informację o kadrze prowadzącej zajęcia, względnie inne dane dokumentujące zasadność podjęcia kształcenia podyplomowego.

Prezydium Rady znowelizowało kryteria opiniowania dokumentów o utworzeniu, likwidacji lub zmianie nazwy uczelni. Uchwała Prezydium Rady Głównej w tej sprawie mówi, że utworzenie uczelni określonych w art. 3 „Prawa o szkolnictwie wyższym” może nastąpić po spełnieniu wymagań formalnych. Przed wydaniem opinii wnioski będą kierowane do senatów trzech odpowiednich uczelni. Dodatkowo, w przypadku tworzenia uczelni mającej w nazwie wyraz uniwersytet lub politechnika, brana będzie pod uwagę liczba uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego.

Prof. Jerzy Osiowski, przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej, przedstawił – na posiedzeniu plenarnym 15 grudnia – sprawozdanie z przebiegu wyborów członków Rady Głównej. 33−osobowa Rada Główna rozpocznie działalność 5 stycznia 2006 od ukonstytuowania i zarysowania planu pracy. Na posiedzeniu plenarnym prof. Marek Bojarski, przewodniczący, przedstawił sprawozdanie z działalności Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej za okres 2003−05. Komisja rozpatrzyła 31 spraw na ogólną liczbę 41, które wpłynęły. Na posiedzeniu plenarnym przyjęte zostało sprawozdanie z działalności Rady Głównej w 2005 (jest ono dostępne na stronie internetowej pod adresem: http://www.rgsw. edu.pl/?page=sprawozdania.php).

Na posiedzeniach Prezydium i plenarnym powróciła dyskusja nad rozporządzeniem w sprawie nazw kierunków studiów. Rada przychyliła się do wniosku ministra edukacji i nauki dotyczącego ustanowienia nowego kierunku o nazwie mechatronika (do realizacji w trybie dwustopniowym). Rada pozytywnie zaopiniowała wniosek Szkoły Głównej Pożarnictwa w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie o wpisanie na listę kierunków inżynieria bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwo wewnętrzne. Na wniosek prof. Pawła Lampego, Rada przychyliła się do uznania, że kierunek analityka medyczna winien być realizowany w trybie jednolitych studiów magisterskich. Rada pozytywnie odniosła się również do wniosku prof. Lecha Śliwonika, przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych, dotyczącego przyznania reżyserii statusu kierunku realizowanego w trybie bądź to studiów I i II stopnia, bądź jednolitych studiów magisterskich. Rada zaopiniowała pozytywnie standardy kształcenia dla kolejnych kierunków studiów. Biorąc pod uwagę ustalone 8 grudnia zasady, Rada zaopiniowała pozytywnie wnioski: UMK o zgodę na kształcenie w ramach unikatowego kierunku archiwistyka i zarządzanie dokumentacją oraz ASP w Poznaniu o kształcenie na kierunku sztuka rejestracji obrazu – w obu przypadkach w trybie studiów dwustopniowych.

Pozytywną opinię Rady zyskał projekt rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów. Uwzględnia on wcześniejsze sugestie Rady i wprowadza rozwiązania ułatwiające mobilność studentów i absolwentów. Dyskusja toczyła się wokół projektu rozporządzenia ministra zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakładów kształcenia nauczycieli. Rada popiera działania zmierzające ku przekształceniu tej formy kształcenia w studia wyższe I stopnia – poprzez przede wszystkim włączenie w struktury istniejących uczelni, względnie utworzenie nowych uczelni – tam, gdzie będzie to niemożliwe. Zaopiniowano wnioski uczelni o przyznanie uprawnień do nadawania stopni naukowych. Bez zastrzeżeń Rada odniosła się do projektu zmiany „Prawa o szkolnictwie wyższym” oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Długa dyskusja wywiązała się wokół projektu budżetu państwa na rok 2006 w zakresie finansowania szkolnictwa wyższego. Wobec znaczącego zmniejszenia nakładów na inwestycje oraz realnego obniżenia finansowania ogółem, Rada zaopiniowała projekt negatywnie. Przychylności Rady nie zyskał też poselski projekt ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego budowy Bałtyckiego Campusu Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2005−13.

To ostatni raport dotyczący działalności Rady Głównej VIII kadencji. Dziękując Czytelnikom i Członkom Rady za zainteresowanie tą formą przekazu oraz Redaktorowi Naczelnemu i Redakcji „Forum Akademickiego” za rzetelne i systematyczne publikowanie informacji o działalności Rady, życzę w Nowym Roku 2006 zdrowia, radości, pogody ducha, sukcesów, wytrwałości w pokonywaniu wyzwań oraz pomyślności osobistej.