×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Prof. A. Jajszczyk w Radzie Naukowej ERC

Rada Naukowa Europejskiej Rady Badań Naukowych
3 marca 2017

13 stycznia na czteroletnią kadencję w skład Rady Naukowej ERC powołano czworo nowych członków. Jest wśród nich prof. Andrzej Jajszczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Oprócz badacza z Polski na pierwszą kadencję w Radzie ERC powołani zostali profesorowie: Paola Bovolenta, biolog molekularny z Hiszpanii, Eveline Crone, psycholog, neurokognitywistka z Holandii i Giulio Superti-Furga, biolog medyczny z Austrii. Na drugą kadencję (do 2018 r.) w Radzie Naukowej ERC powołano profesorów: Klausa Bocka (chemik, Dania), który pozostanie też wiceprzewodniczącym Rady, Athenę Donald (fizyk, Wielka Brytania), Ewę Kondorosi (biolog, Węgry), która obejmie też funkcję wiceprzewodniczącej Rady i Reinhilde Veugelers (ekonomistka, Belgia). Trzecim wiceprzewodniczącym rady jest prof. Martin Stokhof (filozof języka, Holandia). Radzie przewodniczy prof. Jean-Pierre Bourguignon (matematyk, Francja).

Radę Naukową ERC tworzy 22 wybitnych naukowców, w tym przewodniczący ERC. W Radzie można zasiadać przez najwyżej dwie kadencje. W Radzie Naukowej ERC jest dwoje francuskich naukowców o polskich nazwiskach: Barbara Romanowicz, geofizyk, oraz Michel Wieviorka, socjolog.Prof. Andrzej Jajszczyk pracuje w Katedrze Telekomunikacji AGH. Prowadzi badania w zakresie sieci telekomunikacji, a zwłaszcza węzłów sieci telekomunikacyjnych. Za prace w tym obszarze otrzymał w 2008 r. Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest autorem 300 artykułów naukowych, 12 książek i 19 patentów. Prof. Jajszczyk jest absolwentem Politechniki Poznańskiej, gdzie przez wiele lat pracował. Wykładał też w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, której był prorektorem. Pracował na uczelniach zagranicznych: w University of Adelaide w Australii, Queen’s University w Kanadzie i Ecole Nationale Supérieure des Télécommunications de Bretagne we Francji. Prof. Jajszczyk jest członkiem Institute of Electrical and Electronics Engineers. Jest dyrektorem IEEE Communications Society na obszar Europa, Bliski Wschód i Afryka. Pełnił w tej organizacji szereg prestiżowych funkcji, w tym dyrektora ds. czasopism. Był redaktorem naczelnym „IEEE Communications Magazine”, które wprowadził na listę filadelfijską. Był współtwórcą i pierwszym dyrektorem Narodowego Centrum Nauki.Prof. Jajszczyk jest związany z gospodarką. Nie tylko jako autor rozwiązań, które znalazły zastosowanie w praktyce, ale także jako konsultant producentów, operatorów i agencji rządowych w wielu krajach.

<zdjecie_podpis>Fot. FNP

Prof. Andrzej Jajszczyk prowadzi rozległą działalność na rzecz nauki: m.in. zasiadał w radach naukowych instytucji badawczych, jest członkiem Komitetu Polityki Naukowej, publikuje artykuły na temat nauki i szkolnictwa wyższego. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk i prezesem Oddziału PAN w Krakowie.Prof. Jajszczyk jest trzecim reprezentantem Polski w Radzie. W pierwszym jej składzie nasz kraj reprezentował prof. Michał Kleiber (IPPT PAN). Potem w Radzie zasiadał prof. Tomasz Dietl (IF PAN). Wszyscy Polacy, którzy weszli w składy Rady Naukowej ERC, byli wcześniej laureatami Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.Członków Rady wskazuje, po konsultacjach w środowiskach naukowych, niezależny Komitet Identyfikujący powołany przez Komisję Europejską. W skład tego siedmioosobowego grona wchodzą wybitni europejscy uczeni, m.in. prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego w Krakowie, była przewodnicząca Rady Naukowej CERN oraz prof. Leszek Borysiewicz, rektor Uniwersytetu w Cambridge, przewodniczący Komitetu.

(p)