Umiędzynarodowienie polskich uczelni
Najlepsze uczelnie z całego świata zabiegają o młodych, uzdolnionych naukowców, wynalazców bądź innowatorów. To element globalnej konkurencji, dzięki której poszczególne kraje starają się zapewnić sobie nie tylko innowacyjny rozwój gospodarki, ale także jak najwyższy poziom kształcenia na swoich uczelniach.
Umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego będzie tematem konferencji organizowanej w dniach 20-21 października 2016 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim. W konferencji weźmie udział szeroka reprezentacja środowiska naukowego i akademickiego oraz eksperci w dziedzinie współpracy międzynarodowej.
- Zależy nam na tym, aby Polskę chcieli wybierać na miejsce swoich studiów i kariery naukowej utalentowani przybysze z innych krajów. To jest jeden z kluczowych czynników zapewnienia gospodarce bazy dla innowacyjnego rozwoju – mówi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego i inicjator konferencji w Rzeszowie. - Celem polityki umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego jest też stworzenie warunków do szerokiego otwarcia polskich uczelni na międzynarodowy świat nauki, poprzez intensyfikację kontaktów międzynarodowych, wymianę akademicką i ułatwienie dostępu do czołowej międzynarodowej kadry akademickiej – wyjaśnia Jarosław Gowin.
W Polsce studiuje obecnie ponad 57 tys. studentów zagranicznych, nie licząc studentów uczestniczących w programie Erasmus. Konferencja w Rzeszowie zainauguruje prace Narodowego Kongresu Nauki, który ma na celu opracowaniu postulatów reform umożliwiających pełną realizację ambicji polskich naukowców. Organizatorami spotkania są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Rzeszowski.