×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Polscy naukowcy w międzynarodowych badaniach humanistycznych

Narodowe Centrum Nauki
2 września 2016

Pięć projektów z udziałem polskich naukowców otrzymało finansowanie w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki wraz z siecią HERA, wspierającą badania humanistyczne. Nagrodzeni naukowcy pochodzą z Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Instytutu Nauk Prawnych PAN i Instytutu Sztuki PAN.

Budżet konkursu, wraz z dofinansowaniem Komisji Europejskiej, wynosi 21 milionów euro. Celem projektów nagrodzonych przez sieć HERA (Humanities in the European Research Area), jest próba odpowiedzi na pytania, jak rozumienie historii i współczesna refleksja nad historią wpływają na dzisiejsze postawy społeczne, polityczne oraz zmiany kulturowe Europie.

"Na konkurs nadesłano 605 wniosków wstępnych, z których 100 zaproszono do drugiego etapu. Ostatecznie finansowanie otrzymało 18 międzynarodowych zespołów badawczych złożonych z naukowców pochodzących z przynajmniej czterech krajów biorących udział w konkursie" - poinformowało Narodowe Centrum Nauki.

Polskimi naukowcami, pracującymi w międzynarodowych zespołach, pokierują: dr hab. Tomasz Basiuk z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Agata Dziuban oraz dr Anna Maria Niedźwiedź z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias z Instytutu Nauk Prawnych PAN i dr hab. Paweł Gancarczyk z Instytutu Sztuki PAN.

HERA to międzynarodowe konsorcjum instytucji z różnych krajów zajmujących się finansowaniem badań humanistycznych. W rozstrzygniętym konkursie "Uses of the Past" mogli brać udział naukowcy z 23 krajów: Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Islandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. O środki mogły starać się międzynarodowe zespoły badawcze złożone z co najmniej czterech naukowców, którzy pochodzą z czterech różnych krajów przystępujących do konkursu. Czas trwania projektu nie może przekroczyć trzech lat.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce