×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nowe badania i odkrycia naukowców i studentów

Politechnika Warszawska
2 września 2016

Andrzej Pepłowski, doktorant na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, chce ułatwić zmierzenie pulsu, sprawdzanie poziomu elektrolitów, cukru, mocznika, a nawet hormonów. Wszystko to ma odbywać się szybko, bezboleśnie i nieinwazyjnie przy pomocy czujników biomedycznych naklejanych na skórę.

Jak to możliwe, że przy pomocy tak małych urządzeń jesteśmy w stanie sprawdzić poziom jakiejkolwiek substancji? – To, co biologicznie dzieje się w organizmie, przekładamy na zjawisko fizyczne lub chemiczne, które jesteśmy w stanie mierzyć – opowiada Andrzej Pepłowski. – Może to być sygnał elektryczny, zmiana koloru, odkształcenia… Metod jest tyle, ile zjawisk. Moim zadaniem jest dostrzeżenie potencjalnej interakcji między takim czujnikiem i organizmem, a potem doprowadzenie do momentu, kiedy faktycznie będziemy ją w stanie zauważyć.

Więcej: https://www.pw.edu.pl/Badania-i-nauka/Badania-Innowacje-Technologie-BIT-PW/Czujniki-biomedyczne-przyszlosc-diagnostyki

Dr inż. Grzegorz Wróblewski z Wydziału Mechatroniki PW stworzył z kolei elastyczną, transparentną elektrodę. Jak najprościej przedstawić jej działanie? Wyobrażając sobie, że telefon spada na podłogę. Działa, ale popękany ekran przypomina pajęczynę. Podobnym zniszczeniom może zapobiec właśnie wykorzystanie wynalazku naukowca z PW. Do tworzenia elektrod dr Wróblewski używa głównie nanorurek węglowych, które dzisiaj są już dość tanie. – Sama metoda nie jest skomplikowana, choć jest parę szczegółów, które trzeba czuć – mówi naukowiec . – Cały sekret tkwi w odpowiedniej farbie. Pracowałem nad nią przez 3 lata.

Elektroda została doceniona przez jury konkursu Innovators Under 35 organizowanego przez „MIT Technology Review” – magazyn należący do Massachusetts Institute of Technology

Więcej: https://www.pw.edu.pl/Badania-i-nauka/Badania-Innowacje-Technologie-BIT-PW/Jak-elastyczna-elektroda-moze-ulatwic-zycie.

Warto podkreślić, że obaj naukowcy należą do zespołu prof. Małgorzaty Jakubowskiej, który zajmuje się elektroniką drukowaną.

Pięciu studentów (dwóch z Politechniki Warszawskiej i trzech ze Szkoły Głównej Handlowej) stworzyło aplikację Spontap, która pozwala znaleźć ciekawe wydarzenia odbywające się w okolicy.

– Zauważyliśmy, że często nie chce nam się wychodzić, np. w piątkowe wieczory, ponieważ zwyczajnie nie wiemy, co możemy zrobić, a jeśli już się zdecydujemy i zbierzemy grupę znajomych, to mamy problem z wyborem miejsca – mówi Robert Sobolewski, jeden z twórców. Tak powstał pomysł, by Spontap rozwiązywał ten problem.

Spontap jest darmowy, zarówno dla osób zainteresowanych obserwowaniem tego, co ciekawego dzieje się w okolicy, jak i dla organizatorów. Aplikacja jest dostępna dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS i Android.

Więcej: https://www.pw.edu.pl/Badania-i-nauka/Badania-Innowacje-Technologie-BIT-PW/Spontap-jedyna-taka-aplikacja-na-swiecie.

Agnieszka Kapela