×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Strategia Umiędzynarodowienia Wydziału Politologii

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
22 sierpnia 2016

Umiędzynarodowienie stało się dominującą tendencją rozwoju szkolnictwa wyższego w skali globu, potwierdzeniem funkcjonowania cywilizacji wiedzy i edukacji. Powstaje globalna przestrzeń edukacyjna i badawcza, w której rywalizują nie tylko uniwersytety, ale i państwa, a jakość oferty dydaktycznej, umiejętność przyciągania zagranicznych studentów i wysoko wykwalifikowanej kadry naukowej, umiędzynarodowianie wyników prowadzonych badań naukowych i zaangażowanie w proces dydaktyczny na zagranicznych uczelniach, stały się symbolami cywilizacyjnej atrakcyjności i nowoczesności.

W odpowiedzi na powyższe tendencje w latach 2016-2021 realizowana będzie Strategia Umiędzynarodowienia Wydziału Politologii UMCS. Jest to pierwszy tego typu dokument w historii tegoż wydziału, pierwszy w historii UMCS i jeden z nielicznych w Polsce. Potwierdza on, że umiędzynarodowienie badań i procesu dydaktycznego stało się jednym z priorytetów, będących wyzwaniem, ale i szansą, wymagających znaczących zmian w funkcjonowaniu Wydziału. Zgodna jest z misją UMCS oraz z Programem umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego MNiSW z 2015 r.  Została opracowana przez  zespół pracowników Wydziału Politologii pod kierunkiem prodziekana ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą  prof. dra hab. Marka Pietrasia.

Cele strategiczne Wydziału Politologii UMCS w zakresie umiędzynarodowienia:
a)rozwój potencjału badawczego Wydziału poprzez wzmocnienie międzynarodowej współpracy naukowej;  
b) umiędzynarodowienie procesu dydaktycznego oraz oferty dydaktycznej Wydziału;
c) rozwój umiejętności i kompetencji międzynarodowych studentów;
d) pozyskiwanie finansowania zewnętrznego na działalność badawczą i dydaktyczną;
e) zwiększenie rekrutacji studentów, w tym studentów zagranicznych.

W celu realizacji powyższych założeń Wydział Politologii UMCS skoncentruje się na po pierwsze na rozszerzeniu i skonsolidowaniu dotychczasowych partnerstw międzynarodowych oraz pozyskiwaniu nowych. W ramach tych działań Wydział będzie m.in. przystępował do konsorcjów badawczych i dydaktycznych; uczestniczył w sieciach szkół wyższych i kierunków; nawiąże współpracę z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak m.in.: UNDP, Fundusz Wyszehradzki, Rada Europy, a także pogłębi dotychczasową kooperację z fundacjami międzynarodowymi m.in.: Fundacją Fulbrighta, Fundacją Stefana Batorego, Fundacją Konrada Adenauera. Istotny element stanowić będzie nawiązanie kontaktów z organizacjami pozarządowymi i korporacjami transnarodowymi, które mają  m.in. umiędzynarodowić charakter praktyk studenckich.

Po drugie Wydział Politologii UMCS pogłębi umiędzynarodowienie badań naukowych poprzez m.in. zwiększanie obecności naukowo-badawczej profesorów zagranicznych na Wydziale Politologii UMCS, tworzenie lub przyłączanie się do istniejących międzynarodowych zespołów badawczych w celu prowadzenia badań i wnioskowanie o ich finansowanie.

Po trzecie Wydział Politologii UMCS podejmie działania na rzecz jeszcze większego umiędzynarodowienia oferty dydaktycznej poprzez m.in.: przygotowanie  programów kształcenia w języku angielskim na wszystkich trzech stopniach kształcenia z priorytetem – obok obecnie realizowanego kształcenia na kierunku „stosunki międzynarodowe”, studia magisterskie – dla studiów III stopnia (doktoranckich); poszerzenie zakresu i zróżnicowanie kierunków geograficznych partnerów w procedurze podwójnego dyplomowania; indywidualizację procesu kształcenia poprzez stworzenie programu Independent Study, czyli systemu tutoringu i coachingu dla studentów zagranicznych z uwzględnieniem doktorantów; rozwój oferty studiów podyplomowe dla odbiorców zagranicznych i przygotowywanych we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Po czwarte, Wydział Politologii UMCS wzmocni funkcjonowanie systemu stymulacji i wsparcia mobilności międzynarodowej studentów (programy Erasmus i FSS) i pracowników naukowo-dydaktycznych (wspieranie grupowych i indywidualnych wizyt studyjnych, tworzenie stałych programów wymiany z uczelniami partnerskim). Po piąte, zaawansowany zostanie proces dostosowywania funkcjonowania dziekanatu oraz biblioteki do wymogów procesu umiędzynarodowienia.
Środki na wdrożenie strategii umiędzynarodowienia Wydziału Politologii UMCS mają pochodzić m.in. ze: źródeł budżetowych w postaci programów wspierania umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego (MNiSW), a także NCN, NCBR; środków z Unii Europejskiej na prowadzenie badań i umiędzynarodowienie edukacji na poziomie wyższym.

Aneta Adamska