Projekt MATIA w USA
Student Wydziału Informatyki PB Petros Psyllos prezentuje swój projekt MATIA na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji INPEX w Stanach Zjednoczonych.
INPEX to największe targi wynalazczości, innowacji i badań naukowych w USA organizowane co roku w Centrum Kongresowym Monroeville koło Pittsburgha w Pensylwanii. Podczas targów możliwa jest nie tylko prezentacja projektu, ale także nawiązanie kontaktów biznesowych z producentami, inwestorami, podmiotami zainteresowanymi współpracą naukową, wdrożeniami, zakupem licencji nowych technologii i produktów.
MATIA to mobilne urządzenie dla osób niewidomych i słabowidzących, które można zawiesić sobie na szyi lub przyczepić do koszuli. Łączy się przez Bluetooth z umieszczonym w kieszeni smartfonem, pełniącym rolę swoistego centrum obliczeniowego. Zadaniem urządzenia jest opisywanie świata przy pomocy słów, muzyki i bodźców dotykowych. Całość ma aż 14 sensorów, co pozwala na orientację niewidomego w otoczeniu, rozpoznawanie przedmiotów i przeszkód, czytanie tekstów (np. szyldów sklepowych lub napisów na opakowaniach produktów), wykrywanie obiektów i sytuacji szczególnie stwarzających zagrożenie, obsługiwanie telefonu w miejscach publicznych, a także wzywanie pomocy - opowiada Petros Psyllos. I dodaje, że innowacją jest zastosowanie najnowocześniejszych osiągnięć w dziedzinie Sztucznej Inteligencji (głębokie sieci neuronowe) do opisywania świata przy pomocy muzyki i słów, jak również wykorzystanie Wirtualnego Pulpitu Kontrolnego do interakcji z użytkownikiem.
MATIĘ stworzyła drużyna PSYLLOSOFT w składzie: Petros Psyllos (Wydział Informatyki) i Krzysztof Bujnarowski (Wydział Zarządzania). Opiekunem projektu jest dr Jerzy Sienkiewicz.
Warto dodać, że projekt MATIA otrzymał w maju nagrodę francuskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zdrowia oraz Złoty Medal 115. Targów Wynalazczości Concours Lépine w Paryżu.
Międzynarodowe Targi Wynalazczości i Innowacji INPEX odbywają się w dniach 07-09 czerwca. Udział w targach możliwy był dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu "Najlepsi z najlepszych!". Petros Psyllos jest również stypendystą programu Odkrywcy Diamentów prowadzonego przez Politechnikę Białostocką i firmy północno-wschodniej Polski.
Dorota Sawicka