PG wykształci inżynierów produkcji dla branży elektronicznej
Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej powstał pierwszy w Polsce kierunek studiów podyplomowych, na którym kształcić się będą obecni i przyszli inżynierowie produkcji w kluczowej dla Pomorza i Polski branży ICT.
Podyplomowe studia „Inżynieria produkcji urządzeń elektronicznych” to efekt współpracy na rzecz zapewnienia kapitału ludzkiego dla branży ICT pomiędzy Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki a wiodącymi producentami elektroniki na Pomorzu – firmami: Assel, Flextronics International Poland, JabilCircuit Poland i Radmor oraz działającą przy Klastrze Interizon Fundacją Edukacyjne Centrum Doskonalenia.
W ramach studiów słuchacze zapoznają się z wieloma aspektami złożonych procesów produkcji elektroniki, nauczą się budowania ciągów technologicznych oraz przyjrzą się aspektom jakościowym pracy inżyniera procesu. Będą również mieli możliwość poznania tajników skutecznej komunikacji w pracy inżyniera. Jednak kluczowa, a przy tym całkowicie nowa w skali kraju jest możliwość odbycia szeregu zajęć w laboratorium produkcji urządzeń elektronicznych, które specjalnie w tym celu powstaje przy WETI. Sześć stanowisk, odzwierciedlających rzeczywiste procesy produkcyjne, będzie do dyspozycji słuchaczy, którzy w niewielkich grupach będą mogli ćwiczyć umiejętności produkcji podzespołów elektronicznych oraz ich weryfikacji. Laboratorium powstaje dzięki życzliwości firm dostarczających sprzęt producentom elektroniki w Polsce: CPS Industrial Engineering Poland oraz Amtest Poland iRenex. Dodatkowo w programie studiów zostały uwzględnione wizyty w firmach produkcyjnych, dające słuchaczom możliwość zapoznania się z produkcją urządzeń elektronicznych na dużą skalę.
– To unikatowe przedsięwzięcie jest dowodem na to, że współpraca na polu zaawansowanej dydaktyki praktycznej pomiędzy przemysłem a uczelnią może doprowadzić do realnych efektów, korzystnych i dla uczelni, i dla środowiska gospodarczego – podkreśla Dziekan WETI PG, prof. dr hab. inż. Krzysztof Goczyła, który od lat wspiera tego typu inicjatywy. – Na słowa uznania zasługują zarówno pomorskie firmy z branży elektronicznej, które walnie przyczyniły się powstania tych studiów, jak i pracownicy WETI, głównie z Katedry Metrologii i Optoelektroniki WETI, którzy z pełną determinacją – mimo początkowych trudności – doprowadzili to przedsięwzięcie do końca.
W opinii rekruterów inżynierowie czy technolodzy procesu w branży elektronicznej są jednymi z najbardziej poszukiwanych specjalistów. Studia te są więc świetną szansą na zdobycie cennych dla pracodawcy kwalifikacji. Pracodawcy zyskują zaś możliwość efektywnego i celowego inwestowania w rozwój swoich obecnych kadr.
Szczegóły dotyczące programu oraz zapisów znajdują się na stronie studiów oraz stronie Fundacji ECD.