×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Studenci dla organizacji pozarządowych

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie
16 czerwca 2016

8 tysięcy pytań zadali i tyle odpowiedzi uzyskali studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, którzy uczestniczyli w realizacji projektu „Portret konińskich organizacji pozarządowych w świetle badań ankietowych”. Badanie przygotowały samorząd Konina, PWSZ w Koninie, Konińska Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz Instytut Technologii.

‒ Tym razem chodziło o zebranie aktualnych danych o tutejszych organizacjach pozarządowych i poznanie ich potrzeb ‒ wyjaśnia dr Artur Zimny, prorektor PWSZ w Koninie i współautor ankiety. – Studenci naszej uczelni nie pierwszy raz uczestniczyli w przeprowadzaniu podobnych badań na zlecenie miasta. Współpraca uczelni i samorządu w tej sprawie trwa bowiem niemal od początku istnienia PWSZ. Na jej podstawie młodzi ludzie pomagają zebrać dane, które służą do rozpoznania i zabezpieczenia potrzeb mieszkańców, organizacji i firm Konina oraz samego Urzędu Miasta.

Tegoroczne badania, które trwały od 11 do 17 kwietnia, przeprowadziło 110 studentów pierwszych roczników kierunków logistyka oraz finanse i rachunkowość. Ankieterzy dotarli do 140 organizacji pozarządowych Konina, w których przepytali ich szefów, pracowników i wolontariuszy. A pytali m.in. o status prawny, zakres działania, bieżące i przyszłe potrzeby finansowe, kadrowe, lokalowe oraz współpracę z miastem i innymi tego typu placówkami. ‒ To było ciekawe zadanie i niezbyt trudne, choć czasem trudno było przekonywać ludzi, żeby odpowiadali na pytania ‒ opowiada jedna z ankieterek, studentka I roku logistyki. ‒ Więc dla ułatwienia to my najczęściej wypełnialiśmy ankietę, a respondenci tylko odpowiadali. Jedna osoba średnio dziesięć minut ‒ dodaje jej koleżanka z roku.

Organizatorzy badania, zadowoleni z tempa działań i osiągniętych wyników, podkreślali zasługi studentów. Piotr Pęcherski z KRDPP podziękował za „wielkie narzędzie i wielką bazę danych”, Zbigniew Bachta, prezes Instytutu Technologii, przyznał, że bez ich pomocy badania i analizy ciągnęłyby się bardzo długo, a Bartosz Jędrzejczak z konińskiego Centrum Organizacji Pozarządowych zapewnił w imieniu wszystkich: ‒ Pewnie niebawem znów skorzystamy z waszej pomocy.

‒ Na tych badaniach miasto i organizacje pozarządowe zyskały potrzebną wiedzę, studenci praktyczne doświadczenie, a uczelnia znów uzasadniła swoją rolę i znaczenie w naszym mieście ‒ podsumował dr Artur Zimny.

aria