×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Pierwsze stypendium im. Leszka Kołakowskiego

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
6 maja 2016

Dr Dmitri Levitin, filozof i historyk z Uniwersytetu Oksfordzkiego, został pierwszym laureatem Honorowego Stypendium im. Leszka Kołakowskiego. Wyróżnienie przyznawane jest przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej raz na dwa lata.

Laureat jest absolwentem Uniwersytetu w Cambridge. Obronił pracę doktorską poświęconą historii filozofii w Anglii w latach 1650–1700. W latach 2010–2015 pracował na Uniwersytecie w Cambridge. Dr Levitin zdobył wiele nagród i wyróżnień – m.in. stypendium rektora Uniwersytetu w Edynburgu (2013–2014). Był także stypendystą Biblioteki Szekspirowskiej Folgera w Waszyngtonie (2013). Od 2015 roku pracuje na Uniwersytecie Oksfordzkim w All Souls College.

Naukowiec zajmuje się historią nowożytnej myśli europejskiej, m.in. historią filozofii, nauki, medycyny i stosunkami pomiędzy państwem a Kościołem. Obecnie pracuje nad monografiami na temat przemian intelektualnych i religijnych w Anglii w latach 1580–1750 oraz metafizyki w europejskiej literaturze filozoficznej XVI i XVII wieku.

Jak przypomniano w komunikacie FNP, celem stypendium im. Leszka Kołakowskiego jest wyróżnienie uczonych z wybitnym dorobkiem naukowym w zakresie historii idei, filozofii średniowiecznej i nowożytnej do 1939 r. Roczne stypendium może być przyznawane naukowcom z Polski, jak i z zagranicy. Konkurs jest prowadzony w trybie nominacji – kandydatów do konkursu zgłaszają imiennie zaproszeni uczeni z całego świata.

Wyboru laureata dokonuje Kapituła, w skład której wchodzą filozofowie i historycy idei o międzynarodowym autorytecie: prof. Rémi Brague z Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium i L’Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne w Paryżu, prof. Wolf Lepenies z Freie Universität w Berlinie, prof. Mark Lilla z Columbia University w Nowym Jorku, Sir Noel Malcolm z All Souls College w Oksfordzie, prof. Steven Nadler z University of Wisconsin-Madison w USA, prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Karol Tarnowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Wysokość stypendium w pierwszym konkursie wyniosła 90 tys. zł. Połowa tej kwoty pochodzi ze środków ustanowionych w tym celu z Funduszu im. prof. Leszka Kołakowskiego, a pozostała część ze środków własnych FNP.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce