×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

„Ustawa 2.0”: znamy zwycięzców!

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
24 maja 2016

Znamy twórców założeń konstytucji polskiej nauki, którzy przygotują propozycje nowego brzmienia ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Założenia do nowej ustawy przygotują trzy zwycięskie zespoły, każdy z nich został afiliowany przy uczelni lub instytucji działającej na rzecz nauki.

Najlepsze propozycje przygotowali naukowcy z zespołów związanych z: Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu – pod przewodnictwem prof. Marka KwiekaUniwersytetem SWPS – z przewodniczącym zespołu prof. Hubertem Izdebskim oraz Instytutem Allerhanda - pod kierunkiem dr. Arkadiusza Radwana.

Laureatów konkursu ogłosili dziś podczas konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Tomasz Dietl, przewodniczący komisji oceniającej wnioski.

– Wszyscy w środowisku akademickim zgadzają się, że potrzebne są nie kolejne nowelizacje, a nowa ustawa – powiedział wicepremier Jarosław Gowin. – Zależy nam, aby powstała ona poprzez dialog. Dialog wewnątrz środowiska akademickiego, ale i między tym środowiskiem, a rządem.

– Sceptycy obawiali się, że konkurs nie wywoła zainteresowania, tymczasem okazało się, że zgłosiło się 15 zespołów. Zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – nie ukrywał satysfakcji wicepremier.
Wyłonione w konkursie zespoły otrzymają granty w wysokości 300 tys. zł każdy. Wyróżnieni przez najbliższe miesiące będą opracowywać założenia do nowej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. W ramach prac odbędą się również szerokie konsultacje społeczne proponowanych przez nich rozwiązań.

Do konkursu „Ustawa 2.0” zgłosiło się 15 zespołów. Zwycięzcy reprezentują trzy różne środowiska naukowe – jeden zespół afiliowany jest przy uczelnią publiczną, drugi – przy uczelni niepublicznej, a trzeci – to podmiot działający na rzecz nauki.  Co więcej każdy z zespołów wywodzi się z innego województwa – mamy reprezentantów Wielkopolski, Mazowsza i Małopolski. – Każdy z zespołów jest nawet z innego zaboru – zauważył minister Gowin.

– Oceniając projekty zwróciliśmy w pierwszej kolejności uwagę na to, czy przedstawiona diagnoza jest właściwa, a następnie na ile ciekawa jest dana propozycja. Trzy wybrane zespoły po pierwsze, bardzo dobrze oceniły sytuację w jakiej znajduje się nauka polska, a po drugie, ich propozycje dawały dużą szansę na powodzenie polskich uczelni w międzynarodowej konkurencji – powiedział przewodniczący komisji konkursowej, prof. Tomasz Dietl.

Prace zespołów zakończą się w styczniu 2017 r. Ich efektem będą trzy konkurencyjne projekty założeń do ustawy. Staną się one punktem wyjścia do zaplanowanego na 2017 rok cyklu konferencji, które złożą się na Narodowy Kongres Nauki. W toku debat ustawa uzyska finalny kształt, a następnie trafi do prac legislacyjnych, tak aby wejść w życie od roku akademickiego 2018/2019.

Źródło: MNiSW