Majowy numer FA już jest!
Zachęcamy do lektury majowego numeru „Forum Akademickiego” (5/2016).
Proponujemy lekturę artykułu Marcina Chałupki, w którym analizuje on wybrane zapisy opublikowanego na stronie internetowej MNiSW projektu nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, zwracając uwagę na ich możliwe skutki i zastanawiając się, czy rzeczywiście będą one zmierzały w stronę odbiurokratyzowania rzeczywistości akademickiej.
Inny ważny temat numeru to płace absolwentów polskich uczelni. W dziale informacyjnym piszemy o raporcie firmy Sedlak&Sedlak, prezentującym ranking szkół wyższych pod tym kątem, jak również ich zestawienia w aspekcie branżowym. Jednym z tematów rozmowy dyrektora wspomnianej firmy, dr. Kazimierza Sedlaka z Piotrem Kieracińskim jest wpływ jakości kształcenia w uczelniach oraz wymagań rynku pracy na wysokość zarobków absolwentów.
Tematem okładkowym jest tym razem 90-lecie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Przedstawiamy historię tej uczelni oraz jej potencjał naukowy i dydaktyczny. Prof. Marian Gorynia, rektor UEP, mówi w wywiadzie m.in. o prowadzonych w uczelni badaniach naukowych, których rozwój jest priorytetem władz UEP.
Dr Dominik Antonowicz i inni autorzy z Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowychomawiają wyniki ankiety przeprowadzonej wśród kierowników jednostek podległych parametryzacji 2013 r. Poznajemy grono najbardziej niezadowolonych z ewaluacji i najsłabsze według ocenianych elementy procedury, jak również działania KEJN zmierzające do usprawnienia parametryzacji 2017 roku. Dr inż. Henryk Miłosz zajmuje się analizą rentowności kształcenia w polskich uczelniach, stwierdzając, że możliwość wpływania na czynniki wzrostu opłacalności jest bardzo ograniczona, szczególnie w szkołach publicznych. O korzyściach i zagrożeniach wynikających ze stosowania w polityce naukowej tzw. Innowacji systemowej pisze dr Jan Kozłowski z Departamentu Strategii MNiSW. O chrześcijańskich podstawach tożsamości narodowej Polaków mówi w wywiadzie prof. Krzysztof Ożóg, historyk z UJ, autor książki 966. Chrzest Polski. „Czy sama autonomia nauki może zabezpieczyć zrównoważony rozwój cywilizacji?” – pyta w swoim eseju prof. Ryszard Horodecki, nawiązując zarówno do antycznego dorobku myśli naukowej, jak i do współczesnych, moralnie kontrowersyjnych rezultatów badań i domagając się odpowiedzialności uczonych wobec otoczenia społecznego i kulturowego.
W dziale informacyjnym m.in.: Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego o stabilizującym się rynku studiów podyplomowych i niedociągnięciach w dotyczących ich przepisach Prawa o szkolnictwie wyższym; o powołaniu przez PAN i MNiSW Biura ds. Doskonałości Naukowej, które ma pomóc polskim uczonym w zdobywaniu grantów ERC; blok teksów związanych z problemem systemów antyplagiatowych: relacja z III EFA, inaugurujące tę debatę wystąpienie prof. Jerzego Bralczyka oraz wypowiedzi Dominika Bralczyka, prezesa Zarządu EFPiE i Michała Barszcza z firmy FNT będącej właścicielem systemu Genuino na temat planowanego przez MNiSW wprowadzenia jednolitego, ogólnopolskiego systemu antyplagiatowego; informacja o zawieszeniu przewodniczącego Parlamentu Studentów RP i dokonana przez Marcina Chałupkę analiza prawna sytuacji w PS RP. Podajemy także nowe informacje o NPRH: zmiany w programie proponowane przez MNiSW oraz skład nowej Rady NPRH wraz z komentarzem redakcyjnym na jej temat oraz uwagi prof. Ryszarda Nycza, byłego przewodniczącego Rady NPRH, do wypowiedzi ministra Aleksandra Bobko o jej działalności.
Badania naukowe popularyzują m.in.: Mariusz Karwowski – o projektowaniu nowoczesnych leków w Zakładzie Chemii Biomolekularnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, i mgr Karolina Ćwiek-Rogalska, wyróżniona w konkursie FA „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach” – o badaniach śladów niemieckiej kultury materialnej we współczesnych Czechach.
Poza tym w numerze stałe działy: dr Marek Wroński o nierzetelnym doktoracie z germanistyki we Wrocławiu, Magdalena Bajer i prof. Piotr Hübner o historii nauki i szkół wyższych.
W numerze także, jak zawsze, felietony i recenzje.
Przyjemnej lektury!
Redakcja