Krytyk z uniwersytetu
Czym jest uniwersytecka krytyka literacka? Czy zdominowała ona dzisiaj literacki obieg? Czym się różni od krytyki nie związanej z ośrodkami akademickimi? W majowym numerze „Forum Książki”, bezpłatnym dodatku „Forum Akademickiego”, wydanym na Warszawskie Targi Książki, prezentujemy debatę na temat krytyki akademickiej. Na pytania ankiety redakcyjnej odpowiadają krytycy związani ze znanymi uczelniami.
Prof. Maciej Urbanowski z UJ, redaktor dwumiesięcznika „Arcana” i dr hab. Agnieszka Nęcka z UŚ, współpracująca m.in. z „artPAPIEREM” i „Nowymi Książkami”, dostrzegają zjawisko dominacji krytyki akademickiej, ale nie widzą w nim zagrożeń. Wobec zaniku pism literackich przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców, krytycy związani z ośrodkami akademickimi są – według nich – niemal jedyną szansą na kompetentny dialog między autorem a jego czytelnikami. Z kolei Klaudia Muca, studentka UJ, redaktorka pisma „Fragile”, i mgr Paweł Kaczmarski z UWr, współpracownik m.in. „Praktyki Teoretycznej” i „Odry”, twierdzą, że dzisiejszy upadek prestiżu krytyki literackie wiąże się właśnie z jej akademizacją, gdyż jej konsekwencjami są np. skostnienie metodologiczne czy stępienie ostrości krytyki. Zachęcamy do zapoznania się z ciekawą argumentacją całej czwórki autorów.
W numerze także interesująca rozmowa Grzegorza Filipa z dr Ewą Smołką i dr Dorotą Niedziałkowską, redaktorkami lubelskiego Wydawnictwa Episteme, wielokrotnie nagradzanego za wyjątkową estetykę edytorską, publikującego wartościowe, a zapomniane dzieła literatury polskiej, a także zdobywcy grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki na wydanie „Pism wszystkich” Bolesława Prusa.
Zachęcamy również do lektury artykułu dr. Marcina Lutomierskiego o emigracyjnej literaturze dla dzieci i młodzieży oraz relacji z imprez targowych (ACADEMIA, WTKN, TWK).
Jak zwykle publikujemy listę nowości wydawnictw uczelnianych i towarzystw naukowych.
Przyjemnej lektury!