Co na Targach?
Od 19 do 22 maja bramy Stadionu Narodowego staną otworem dla miłośników książek. Rzopoczynają się Warszawskie Targi Książki.
Na liście ponad 800 wystawców z 25 krajów (Austrii, Australii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, USA, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch) można znaleźć kolektywne stoiska, m.in.:
– Gościa Honorowego – Węgier: 86/D11, 97/D11
– Gościa Specjalnego – Katalonii i literatury katalońskiej: 100/D13
– prezentację niemieckich nowości wydawniczych, w ramach stoiska Frankfurckich Targów Książki: 117/D15
– ofertę ponad 20 wydawców z Ukrainy, w ramach Salonu Literacka Ukraina: 104/D15
– prezentację książek w języku francuskim (m.in. z Francji, Walonii, Rumunii) w ramach Salonu Frankofonia: 105/D13
Na stronie internetowej w programie Targów (z podziałem na cztery dni) wśród 1500 spotkań polecamy m.in.:
– spotkania z polskimi gwiazdami i laureatami najważniejszych nagród za książki z różnych dziedzin, wśród nich te, w ramach Dnia Reportażu czy Targów Książki Naukowej i Akademickiej ACADEMIA
– spotkania z interesującymi autorami węgierskimi, jak: György Spiró, János Háy i Krisztina Tóth
– rozmowy z innymi zagranicznymi pisarzami, w tym bestsellerowymi autorami, jak: Simon S. Montefiore, Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen, Paullina Simons, Marc Elsberg czy autorzy kryminału: Nele Neuhaus, Mons Kallentoft, Michael Katz Krefeld, A.J. Kazinski, Lotte & Soren Hammer
– seminaria i konferencje branżowe m.in. na temat rynku książki, czytelnictwa, self-publishingu i pracy tłumaczy, z udziałem profesjonalistów z Polski i zagranicy: bibliotekarze, księgarze, wydawcy, tłumacze, badacze literatury i animatorzy kultury.
By na chwilę złapać oddech i oderwać się od bogatej oferty książek, warto obejrzeć wystawy prezentowane na Targach. Szczególnie wystawy Gościa Honorowego – Węgier. Ich otwarcie w czwartek 19 maja, o godz. 13.30 do Centrum Konferencyjnego (poziom +2). Składają się na nie tematy: „Budapeszt dawniej i dziś” prezentuje zdjęcia dwóch wybitnych fotografików Imre Kinszkiego i Ottó Kaisera, „Chłopcy z placu Broni” przedstawia powstanie i karierę najbardziej popularnej do tej pory węgierskiej książki w Polsce, arcydzieła Ferenca Molnára.
Szczegółowe informacje o dojeździe oraz mapka z sektorami i numerami stoisk znajdują się na stronie WTK www.targi-ksiazki.waw.pl. Informacji na miejscu będzie można zasięgnąć w punktach informacyjnych znajdujących się przy DWÓCH WEJŚCIACH na Targi: od al. Zielenieckiej oraz Wybrzeża Szczecińskiego.