Co 5. projekt naukowy otrzymuje dofinansowanie
Co piąty projekt naukowy, jaki badacze zgłaszają do Narodowego Centrum Nauki, zyskuje dofinansowanie w postaci grantu. Budżet roczny NCN - agencji wspomagającej działalność naukową to 1 miliard złotych - podał w środę dyrektor instytucji prof. Zbigniew Błocki.
W środę na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie rozpoczęły się Dni Narodowego Centrum Nauki. Podczas nich pracownicy NCN prowadzą warsztaty dla ubiegających się o dofinansowanie oraz dla administracji uczelni.
Rektor uczelni prof. Ryszard Górecki powiedział podczas konferencji otwierającej wydarzenie, że zorganizowanie Dni NCN w Olsztynie "to kluczowa sprawa dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ponieważ dzięki temu wzrośnie motywacja u pracowników Uniwersytetu w zgłaszaniu wniosków o dofinansowanie, a przez to poprawi się aktywność badawcza uczelni".
Dyrektor Narodowego Centrum Nauki prof. Zbigniew Błocki powiedział, że otwarte Dni organizowane po raz czwarty przez instytucję służą temu, by rozpropagować system finansowania grantowego.
"Chcemy pomóc i pokazać, że system grantowy jest bardzo dużą szansą na rozwój. Znaczenie tego elementu finansowania nauki w Polsce w ostatnich kilku latach wzrasta, zwiększane są środki budżetowe na ten cel i mamy deklaracje władz, że tak będzie w przyszłości, to dla polskiej nauki jest to bardzo ważne. System grantowy jest najlepszym systemem, bo konkurencyjnym" - podkreślił prof. Błocki.
Przewodniczący Rady NCN prof. Michał Karoński zwrócił uwagę, że każdy system grantowy ma pewne ograniczenia, stopień sukcesu (odsetek projektów, które uzyskują dofinansowanie) powinien wynosić od 25 do 30 procent. "To jest coś, co powoduje, że finansujemy nie tylko znakomite wnioski, ale i bardzo dobre, a także dobre.(...) W tej chwili dofinansowanie uzyskuje co piąty wniosek, a w pewnych konkursach co czwarty" - dodał Karoński.
Podkreślił, że Narodowe Centrum Nauki oferuje różne rodzaje wsparcia naukowców. Chodzi na przykład o możliwość finansowania etatów badawczych dla naukowców ze stopniem doktora przez 7 lat od uzyskania stopnia naukowego. Narodowe Centrum Nauki w ten sposób może pomóc w przejściu naukowca z jednej jednostki badawczej do drugiej i przełamać - jak dodał prof. Karoński - pewne ograniczenia w środowisku naukowym w Polsce czyli brak mobilności badaczy. Inną forma wsparcia dla młodych naukowców jest zwrot uczelni kosztów obniżki pensum w dydaktyce dla młodych naukowców. To daje im możliwość poświecenia się badaniom naukowym w większym stopniu w rodzimej uczelni.
Władze NCN podkreślają, że granty, o jakie mogą ubiegać się naukowcy są zróżnicowane, począwszy od tych, które mogą uzyskać doktoranci, aż po te przeznaczone dla naukowców, którzy chcą prowadzić badania naukowe pracując w zespole badawczym. Będzie też wkrótce konkurs na tak zwane małe granty dla tych badaczy, którzy nie uzyskali do tej pory żadnego wsparcia.
"Staramy się otworzyć system na najszersze grono ludzi, nie pokonamy oczywiście bariery konkursowej, ani nie przekroczymy puli środków, jakie mamy" - podkreślił prof. Karoński.
Do działającego od 2010 r. Narodowego Centrum Nauki wpływa każdego roku ponad 10 tys. wniosków, instytucja przyznaje rocznie 2 tys. grantów. Maksymalnie granty trwają 5 lat, a średnia długość badań wynosi 2-3 lata. Wartość grantów jest zróżnicowana, od najmniejszych wynoszących kilkadziesiąt tysięcy złotych, do największych o wartości kilku milionów złotych.
Narodowe Centrum Nauki w Krakowie jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim, by zdobyć nową wiedzę o podstawowych zjawiskach i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce