×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Biblioteka DSW nagrodzona w 27. plebiscycie Medalu Europejskiego

Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
16 maja 2016

Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej jest jedną z największych niepublicznych bibliotek akademickich w kraju. Świadczone usługi biblioteczne oraz promocja czytelnictwa spotkały się z uznaniem Komisji Weryfikacyjne w XXVII edycji Medalu Europejskiego dla Wyrobów i Usług. Organizatorem plebiscytu jest Business Centre Club. Konkurs objęty został patronatem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli.

Biblioteka akademicka z natury rzeczy stanowi zaplecze informacyjne procesu dydaktycznego i badań naukowych w uczelni. Czyli gromadzi, opracowuje i udostępnia teksty naukowe oraz zasoby informacji naukowej,  a także  prowadzi działalność  informacyjną zarówno na podstawie posiadanych zasobów, jak i o nich, przez ich wskazywanie oraz informowanie, jak do nich dotrzeć.

To, co odróżnia Bibliotekę Dolnośląskiej Szkoły Wyższej od innych bibliotek akademickich to fakt, że od samego początku swego istnienia biblioteka uczyniła bezpośrednio dostępnymi wszystkie swoje zbiory. To znaczy, że każdy mieszkaniec kraju, bez względu na miejsce zamieszkania lub dowód tożsamości (a więc także paszport innego kraju), może się bezpłatnie do biblioteki zapisać i otrzymać legitymację ważną przez czas nieograniczony, a także oczywiście korzystać z czytelni oraz dostępnych tu zasobów internetowych. Dzięki temu do biblioteki zapisanych jest ok. 4000 studentów innych uczelni oraz ok. 2000 osób nie związanych z żadna uczelnią.

Biblioteka  DSW, od dnia założenia, tworzy też bazę bibliograficzną tekstów z zakresu nauk pedagogicznych i pokrewnych, a od 2014 r. we współpracy z Centrum Informacji Naukowej prowadzi repozytorium tekstów naukowych pracowników uczelni w wersji elektronicznej oraz bazę informacyjną o ogóle publikacji pracowników Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. W zbudowanym na 10-lecie uczelni odrębnym lokalu bibliotecznym zadbano o zapewnienie komfortu użytkowników w postaci zapewniających intymność kabin profesorskich oraz czytelnie studencką do głośnej nauki, w której mogą oni wspólnie czytać i interpretować teksty, przygotowywać wspólnie prace semestralne i projekty. Stworzono też dogodne warunki dla poruszania się w bibliotece i korzystania z jej zbiorów przez osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz niedowidzące i niewidome. Od 2011 r. biblioteka posiada też obszerny księgozbiór dziecięcy oraz kącik do korzystania zeń w czytelni. Stworzony został z myślą o dzieciach z najbliższej okolicy uczelni, gdyż nie ma żadnej innej biblioteki, a także o dzieciach, z którymi studenci i pracownicy przychodzą do biblioteki i dzięki temu mogą więcej czasu poświęcić na wyszukanie dla siebie potrzebnej literatury lub poczynić niezbędne notatki. W rezultacie księgozbiór Biblioteki DSW liczy ok. 90 000 jednostek zbiorów w postaci materialnej (papierowej i na nośnikach elektronicznych). Biblioteka prowadzi aktywną działalność naukową w postaci realizacji projektów badawczych, badań wynikających z ich indywidualnych zainteresowań i regularnie organizuje ogólnopolskie konferencje naukowe. Bibliotekarze Dolnośląskiej Szkoły Wyższej w większości prowadza aktywną działalność środowiskową, która doceniania jest w formie odznaczeń państwowych, resortowych oraz nagród Prezydenta Miasta Wrocławia.

Dawid Frik