×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

24 medale dla polskich wynalazców

44. Międzynarodowa Wystawa Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions"
22 kwietnia 2016

24 medale, w tym cztery złote medale z wyróżnieniem i pięć medali złotych, zdobyli polscy wynalazcy i naukowcy na 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions". W Genewie zaprezentowano około trzydziestu rozwiązań polskich twórców.

Podczas 44. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions" swoje wynalazki zaprezentowało 695 wystawców z 40 krajów. Łącznie przedstawili oni ponad tysiąc innowacyjnych rozwiązań. Przez pięć dni wystawę odwiedziło ponad 60 tys. zwiedzających.

Na polskim stoisku, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, zaprezentowano około trzydziestu rozwiązań polskich twórców z jednostek sfery nauki i przemysłu.

Łącznie na 44. wystawie "Geneva Inventions", Polska otrzymała dziewięć złotych medali, w tym aż cztery z wyróżnieniem. Polacy zdobyli również dziesięć srebrnych medali i pięć medali brązowych. Dodatkowo oprócz medali i dyplomów otrzymanych w ramach głównego konkursu wystawy, polskie rozwiązania otrzymały również liczne medale i wyróżnienia od zagranicznych delegacji i stowarzyszeń wynalazców m.in. takich państw, jak Iran, Chorwacja, Korea Południowa, Rumunia, Tajlandia.

Złotym medalem z wyróżnieniem doceniono: kamerę cyfrową do szybkiego i precyzyjnego obrazowania promieniowania X z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; inteligentny słownik języka polskiego oparty o wektorowe reprezentacje słów przygotowany na Politechnice Łódzkiej; sposób nakładania analitu z roztworu na podłoże do powierzchniowo wzmocnionej spektroskopii w polu elektrycznym zaprezentowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN oraz układ do zmiany kąta ustawienia lusterek wstecznych pojazdu jednośladowego względem usytuowania głowy kierowcy zaprojektowany w spółce Smart mirrors Sp. z o.o.

Wystawa "Geneva Inventions" to forum wymiany pomysłów i doświadczeń pomiędzy wynalazcami, przemysłem i światem biznesu. Corocznie wartość kontraktów zawieranych przez osoby, które prezentują swoje rozwiązania na tej wystawie, przekracza 50 mln euro. Oprócz możliwości nawiązania cennych kontaktów lub podpisania umowy o komercjalizacji swojego rozwiązania, każda prezentowana innowacja podlega ocenie przez międzynarodowe jury złożone z 85 ekspertów każdej z dziedzin.

Pełna lista autorów i tytułów polskich rozwiązań wraz z przyznanymi nagrodami jest dostępna na stronie internetowej.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce