Tysiące dziewcząt wzięło dziś udział w Ogólnopolskim Dniu Otwartym dla Dziewczyn!
Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn po raz kolejny okazał się sukcesem, nie tylko, frekwencyjnym - cztery tysiace dziewczyn na 13. uczelniach technicznych i wydziałach ścisłych uniwersytetów wzięło dziś udział w specjalnie zorganizowanym dla nich programie. Było dużo szalonej zabawy, ciekawie połączonej z akademicką powagą. Dziewczyny uczestniczyły w warsztatach, wykładach, doświadczeniach, czy grach plenerowych.
Uczestniczki Dnia Otwartego nie mogły narzekać na nudę. Poza zapoznaniem się z ofertą edukacyjną i zwiedzeniem interesujących je wydziałów, brały także udział w kreatywnych zajęciach wywoływały burzę w laboratorium, odwzorowywały emocje przy użyciu klocków lego, tworzyły modele na trójwymiarowej drukarce, dowiedziały się jak powstają gwiazdy, czy rozrywkowo uczestniczyły kursie tańca Hindi i grze plenerowej.
Dzisiejsze tłumy młodych kobiet zarejestrowanych i uczestniczących w Dniu Otwartym w całej Polsce, udowodniły, że akcja przeznaczona specjalnie dla nich jest potrzebna, aby odczarować mit politechnik i wydziałów ścisłych jako kierunków typowo męskich.
Akcja odbyła się w tym roku po raz dziewiąty na politechnikach i po raz siódmy na wydziałach ścisłych uniwersytetów. Dziewczyny, które wzięły udział w pierwszej edycji kampanii zdobyły już dyplomy inżynierskie i magisterskie. Część z nich uzyskała tytuł doktora, a część skutecznie rozwija techniczną karierę zawodową. Niedługo dołączą do nich kolejne utalentowane i ambitne kobiety.
Dzień Otwarty dla Dziewczyn odbędzie się jeszcze na dwóch uczelniach w Polsce na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zaplanowano go na 15 kwietnia, a na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego na 16 kwietnia.
W ramach akcji w kilku miastach Polski odbyła się także kolejna edycja Biegu w Kasku. Zadaniem uczestniczek były przebiegnięcie całego dystansu nie tracąc z głowy kasku akcji "Dziewczyny na politechniki!".
Raport "Kobiety na politechnikach 2016", przygotowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, wskazuje, że kobiety stanowią 37 proc. liczby studentów na polskich uczelniach technicznych. Ich liczba rośnie od roku 2007/08, czyli od początku prowadzenia akcji "Dziewczyny na politechniki!". Wtedy dziewczyny stanowiły 30,7 proc. całkowitej liczby studentów.
Więcej informacji na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl