×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Studia z Przyszłością na Wydziale Fizyki i Astronomii

Uniwersytet Wrocławski
24 marca 2016

Informatyka stosowana i systemy pomiarowe, nowy kierunek Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskał dwa certyfikaty. Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego przyznała mu prestiżowe tytuły: Studiów z Przyszłością oraz Lidera Jakości Kształcenia.

Jedną z przesłanek do uruchomienia w ubiegłym roku kierunku informatyka stosowana i systemy pomiarowe były opinie pracodawców o aktualnych potrzebach rynku pracy. Opierając się na nich, władze Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego postanowiły stworzyć nowe studia zorientowane na zdobywanie wiedzy i praktycznych umiejętności oraz kształtowanie postaw związanych z wszechstronnym i praktycznym zastosowaniem informatyki.

Tym, co odróżnia nowy kierunek od klasycznych studiów informatycznych, jest wzbogacenie programu o elementy elektroniki, metodologii prowadzenia eksperymentów i pomiarów fizycznych oraz kompetencje inżynierskie związane z analizowaniem, projektowaniem i tworzeniem systemów kontrolno-pomiarowych.

W procesie kształcenia szczególne miejsce zajmują zajęcia praktyczne, w tym projekty programistyczne (indywidualne i zespołowe), które mają prowadzić do zdobycia kompetencji związanych z tworzeniem oprogramowania dla nowoczesnych urządzeń mobilnych, systemów wbudowanych oraz aplikacji WWW. Celem studiów jest wykształcenie absolwentek i absolwentów, którzy poradzą sobie na konkurencyjnym rynku pracy; stworzą produkt lub usługę programistyczną według autorskiego pomysłu, otworzą własne przedsiębiorstwa lub znajdą pracę w większym zespole.

Studenci ISSP uczą się m.in. programowania w języku C/C++, językach skryptowych oraz graficznym języku LabVIEW, tworzą aplikacje na urządzenia mobilne i umieszczają je w sklepie internetowym,  projektują, programują i wykonują układy elektroniczne. Podstawową wiedzę i umiejętności z matematyki i fizyki studenci zdobywają w ramach nowoczesnego systemu prowadzenia zajęć, opartego m.in. na programach do symulacji, obliczeń numerycznych i symbolicznych.

Według najnowszych tendencji i metodologii realizowane są także zespołowe projekty programistyczne, które prowadzą fachowcy z prywatnych firm. Chętni realizują projekty o charakterze praktycznym – to oferta dla entuzjastów działalności typu start-up. W ramach programu zajęć opcyjnych można wybierać przedmioty otwierające drogę do dalszej specjalizacji w zakresie informatyki, elektroniki bądź fizyki (ułatwią one w przyszłości podjęcie studiów II stopnia w zakresie informatyki lub fizyki).

Uruchomiony w tym roku akademickim kierunek niedawno uzyskał aż dwa przyznawane przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego certyfikaty: Studiów z Przyszłością oraz Lidera Jakości Kształcenia (największa liczba punktów rankingowych przyznana przez Komisję Ekspercką). Tym samym ISSP dołączyła do prestiżowego grona wyróżnionych wcześniej kierunków Uniwersytetu Wrocławskiego: historii w przestrzeni publicznej (studia II stopnia, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych), chemii (studia I i II stopnia, Wydział Chemii), chemii i toksykologii sądowej (studia II stopnia, Wydział Chemii), dziennikarstwa i komunikacji społecznej (studia II stopnia, Wydział Filologiczny), komunikacji wizerunkowej (studia II stopnia, Wydział Filologiczny), publikowania cyfrowego i sieciowego (Wydział Filologiczny) oraz Międzynarodowych Studiów Podyplomowych Języków Obcych w Zakresie Prawa i Współpracy Międzynarodowej (Wydział Filologiczny).

Organizatorem merytorycznym programu „Studia z Przyszłością” (studiazprzyszloscia.pl) jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Konkurs odbywa się pod patronatem Europejskiego Parlamentu Młodzieży, Konfederacji Lewiatan oraz Fundacji Polskiej Akademii Nauk. Jego celem jest promocja kierunków studiów, które wyróżniają się na rynku koncepcją kształcenia uwzględniającą oczekiwania pracodawców. O przyznaniu certyfikatów zdecyduje komisja złożona z wybitnych naukowców, specjalizujących się w problematyce jakości kształcenia i zarządzania szkolnictwem wyższym, reprezentujących m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Śląski. Zasiadają w niej również przedstawiciele środowiska pracodawców.

Tegoroczna gala finałowa konkursu „Studia z Przyszłością” odbyła się 16 marca w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego. Nie zabrakło na niej dziekana Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. dr. hab. Antoniego Ciszewskiego (na zdjęciu), który tak komentuje wyróżnienie przyznane ISSP:

– Taka nagroda oznacza, że zostaliśmy dostrzeżeni i pozytywnie ocenieni przez specjalistów. Proponowany przez nas kierunek został wybrany spośród kilku tysięcy kierunków oferowanych przez szkoły wyższe w Polsce. Studia na naszym wydziale mają przyszłość i nie jest to tylko nasze zdanie, ale również opinia gremium, które zna oferty wszystkich polskich jednostek.

Antoni Ciszewski podkreśla, że powstanie nowego, wyróżnionego w ramach konkursu „Studia z Przyszłością”, kierunku było możliwe dzięki owocnej współpracy Wydziału z pracodawcami oraz organizacjami pracodawców z całego regionu. Relacje te pozwalają na bieżąco weryfikować efekty kształcenia, ułatwiają także organizację praktyk zawodowych.