×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Studia Polskie w Cambridge – inwestycja w wizerunek Polski za granicą

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
1 marca 2016

Utworzone w 2014 r. staraniem m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Studia Polskie na Uniwersytecie w Cambridge to jeden z niewielu autonomicznych ośrodków na świecie, które oferują możliwość zdobycia wiedzy o Polsce. I choć po niecałych dwóch latach funkcjonowania odniosły sukces, ich bezpieczeństwo finansowe jest zagwarantowane tylko do 2018 r. Aby po tym czasie nie zniknęły z listy kierunków oferowanych przez Uniwersytet Cambridge, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zainicjowała proces zbierania kapitału żelaznego, który ma zapewnić stabilność i rozwój tego ośrodka.

Dobry program

Studia Polskie to najliczniejszy kurs tego rodzaju na znanym na całym świecie Wydziale Języków Nowożytnych i Średniowiecznych – po niecałych dwóch latach akademickich może poszczycić się prawie 70 studentami. Poznają oni nie tylko język polski, ale przede wszystkim kulturę, literaturę i sztukę naszego kraju. – Nie są to studia polonistyczne, ale polonoznawcze. Absolwenci tych studiów staną się specjalistami od polskich spraw. Takich osób bardzo teraz brakuje – mówi prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Za tym sukcesem stoi dr Stanley Bill, który w 2014 r. wygrał międzynarodowy konkurs na szefa polskiego ośrodka. Ten wychowany w Australii Brytyjczyk, komparatysta i specjalista od twórczości Czesława Miłosza stworzył zarówno program studiów, jak i agendę rozlicznych wydarzeń kulturalno-naukowych podnoszących wiedzę ogólną o Polsce (np. spotkania autorskie, konferencje, pokazy filmów, wykłady gościnne). Gromadzą one setki uczestników, promując ośrodek i budując jego renomę.

Gwarancja na cztery lata

Studia Polskie zostały uruchomione w 2014 r. dzięki czterem sponsorom: Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Grabowskiego, Uniwersytetowi Cambridge i Fundacji Zdanowicza. Instytucje te przekazały kwotę 340 tys. funtów, która zapewnia funkcjonowanie ośrodka do 2018 r. Aby poszerzyć formułę studiów i zapewnić stabilność finansową ośrodka, potrzebne jest utworzenie kapitału żelaznego w wysokości 3 milionów funtów, z którego finansowana będzie jego dalsza działalność. Dlatego Fundacja na rzecz Nauki Polskiej postanowiła zainicjować proces fundraisingowy i zachęcać sponsorów z Polski i Wielkiej Brytanii do wsparcia tej inicjatywy.

Szlaki zostały przetarte

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ma już doświadczenia w podobnych działaniach. To dzięki jej wieloletniemu zaangażowaniu w 2014 r. uruchomiono Katedrę Polską na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Ustanowienie katedry było możliwe dzięki zebraniu w USA i w Polsce funduszu w wysokości ponad 3 mln dol. Wśród darczyńców – poza FNP, która zasiliła fundusz kwotą 250 tys. dol. – było kilkanaście organizacji i firm, jak np. Enea czy PGE Polska Grupa Energetyczna. W proces zbiórki zaangażowały się także instytucje państwowe. Od 2009 r. wartość kapitału żelaznego wzrosła dwukrotnie i wynosi dzisiaj 6 mln dol., stając się gwarantem bezpiecznej przyszłości dla polskiej katedry. Na podobny sukces Fundacja liczy także w przypadku studiów polskich w Cambridge. Zwłaszcza, że ośrodek ma ambitne plany rozwoju, w tym – aby przewodniczyć inicjatywie współpracy brytyjskich uniwersytetów w celu dalszego rozwoju Studiów Polskich w Europie, oferując program atrakcyjny zarówno dla społeczności akademickiej, jak i dla publiczności z zewnątrz.

Fundraising

To właśnie uruchomienie procesu fundraisingowego jest celem zorganizowanej przez FNP w dn. 19 lutego w Belwederze konferencji pt. „Studia o Polsce za granicą: University of Cambridge”, która odbyła się z udziałem polskich przedsiębiorców i przedstawicieli polskich władz – m.in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego i Filipa Grzegorczyka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Minister Jarosław Gowin podkreślił, że dorobek Polski jest w Europie znany w stopniu niedostatecznym. – Studia Polskie w Cambridge są niepowtarzalną szansą, aby przyszłe europejskie elity lepiej rozumiały nasz kraj. To szansa także dla nas Polaków, byśmy lepiej sami siebie rozumieli – mówił minister Gowin.

O sukcesie i historii powstania Studiów Polskich w Cambridge opowiedzieli szef tego ośrodka dr Stanley Bill oraz wybitni brytyjscy profesorowie zajmujący się tematyką polską, m.in. profesor slawistyki z Cambridge Simon Franklin, dr Rory Finnin – kierownik Wydziału Slawistyki na Uniwersytecie Cambridge oraz dr Harald Wydra – wykładowca nauk politologicznych w Cambridge. – Wiedza o polskiej kulturze, języku i historii, pozwoli studentom zrozumieć pozycję Polski na kontynencie. Absolwenci wydziału, na którym odbywa się kurs, często znajdują pracę na wysokich stanowiskach w instytucjach rządowych, dyplomacji i administracji publicznej, finansach i biznesie. Nie jest to bez znaczenia dla samej Polski i jej spraw. Co szczególnie ważne – Studia Polskie przyczyniają się do rozpowszechniania rzetelnej wiedzy o Polsce – mówił dr Stanley Bill.

Podczas konferencji zabrał głos prof. Sir Leszek Borysiewicz, rektor Uniwersytetu Cambridge. – Jest to obecnie najpopularniejszy kurs tego typu na naszym uniwersytecie. Informacja o naszych wydarzeniach poświęconych Polsce dociera do tysięcy osób za pośrednictwem prasy i Internetu, a zainteresowanie Polską na Cambridge wzrasta. Studia Polskie mają dla nas istotne znaczenie – nie możemy zrozumieć historii Europy, jeśli nie zrozumiemy roli Polski w dzisiejszym świecie.

W spotkaniu wzięli udział także: ambasador brytyjski w Polsce Robin Barnett, przedstawiciele FNP – prof. Maciej Żylicz, prezes zarządu Fundacji, prof. Włodzimierz Bolecki, wiceprezes zarządu Fundacji, oraz Richard Wojciech Tobiasiewicz z Fundacji MB Grabowskiego. Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odczytał list od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników konferencji.

Źródło: FNP http://www.fnp.org.pl/studia-polskie-w-cambridge-inwestycja-w-wizerunek-polski-za-granica/