×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Otwarty System Antyplagiatowy otwarty dla wszystkich uczelni

OSA – Seminarium 16 lutego
4 lutego 2016

Można się zastanawiać nad celowością stosowania programów antyplagiatowych. Czy są potrzebne? Na gruncie etyki rozwiązania tego typu wywołują smutek. Wprowadzenie w 2014 roku do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym obowiązku korzystania z programów antyplagiatowych nie zamknęło dyskusji filozoficznej, lecz jednoznacznie nakazało uczelniom na używanie tych programów.

Na nowelizację ustawy zanosiło się zresztą od kilku lat. Media umiejętnie sterowane przez firmy oferujące oprogramowanie antyplagiatowe, a potem przedstawiciele władz byli zafascynowani pozornie łatwym rozwiązaniem problemu kopiowania tekstów w pracach dyplomowych. Rektorzy byli odpytywani przez dziennikarzy, czy już korzystają z programów antyplagiatowych, co stało się prawie wyznacznikiem oceny jakości pracy uczelni. Było oczywiste, że ustawowe wprowadzenie badania wszystkich prac dyplomowych może być dla uczelni niezwykle kosztowne, jeżeli nie będą dysponować własnymi narzędziami.

Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji (MUCI) po kilkumiesięcznych pracach przygotowawczych powołało w 2012 roku Komisję ds. Otwartego Programu Antyplagiatowego (OSA) pod kierunkiem prof. Marka Kowalskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W ramach projektu współpracowaliśmy z Instytutem Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Projekt od początku był finansowany ze składek 17 uniwersytetów bez wsparcia zewnętrznego.

Cele projektu były następujące:

- udostępnienie uczelniom własnego programu antyplagiatowego,

- zapewnienie wysokiej efektywności programu,

- zapewnienie mechanizmu finansowania, który zminimalizuje bariery kosztowe przy korzystaniu z programu.

Na seminarium organizowanym w Politechnice Warszawskiej 16 lutego 2016 roku przedstawimy OSA i jego cechy szczególne:

1. OSA porównuje badaną pracę z bazą ponad 600 milionów stron internetowych w języku polskim. Dzięki oryginalnym algorytmom może w ciągu kilku sekund wybrać z tej bazy kilka/kilkadziesiąt tekstów wykazujących znaczące podobieństwo i przedstawić w sąsiadujących kolumnach tekst badany i referencyjny. Podobne porównanie może być wykonane dla dowolnej bazy referencyjnej, w tym dla Ogólnopolskiego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych.

2. Zastosowane algorytmy są odporne na próby zafałszowania dokonanych zapożyczeń z obcych tekstów, w szczególności na podstawienia znaków, użycie białych znaków, przestawienia akapitów i zdań.

3. OSA jest w pełni zintegrowana z USOS pozwalając na badanie przez promotora pracy dyplomowej z poziomu Archiwum Prac Dyplomowych, do którego trafia też raport OSA.

4. Oprócz badania prac dyplomowych OSA może być wykorzystana do porównywania dowolnych prac w obrębie kolekcji, a także tych prac z zasobami Internetu.

5. Uczelnie uzyskują prawo do korzystania z OSA po przystąpieniu do konsorcjum. Udział w konsorcjum wymaga wnoszenia rocznych składek zależnych tylko od wielkości uczelni a nie od liczby sprawdzonych prac czy stron.

6. Bliższe informacje można znaleźć na stronie MUCI  (muci.edu.pl) i stronie OSA (osaweb.pl).

Obecnie z OSA korzysta 29 uczelni: dużych i małych, akademickich i zawodowych, publicznych i niepublicznych. Zapraszamy na seminarium i do konsorcjum inne uczelnie. Im większa będzie liczba uczelni, tym niższe będą koszty przypadające na każdą z nich.

prof. Marek Kręglewski

dyrektor MUCI

Otwarty System Antyplagiatowy jest już gotowy do codziennego użytku. Zespół OSA powołany przez MUCI przedstawi możliwości tego oprogramowania na seminarium w dniu 16 lutego 2016 lutego w Politechnice Warszawskiej. OSA jest zdolna do wykrycia plagiatów nawet w mocno zmodyfikowanych lub spreparowanych tekstach, co pokażemy na szeregu przykładach.

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli uczelni, zarówno tych, którzy już z OSA korzystają, jak i tych, którzy o tym myślą. Liczymy też na obecność dziennikarzy, których szczególnie chcemy przekonać do OSA. Zapraszamy także inne osoby zainteresowane programami antyplagiatowymi.

Seminarium

Otwarty System Antyplagiatowy

Termin: 16 lutego 2016 roku

Miejsce: Aula w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, ul. Filtrowa 1a, Warszawa, obok budynku Wydziału Inżynierii Lądowej u zbiegu ulic Rektorskiej i Alei Armii Ludowej

Cel: przedstawienie efektywności działania oraz sposobu interpretowania wyników OSA dla użytkowników i dziennikarzy

Program:

10:00 – 11:00 rejestracja uczestników

11:00 – 11:05 otwarcie seminarium – prof. Marek Kręglewski, dyrektor MUCI

11:05 - 11:30 prezentacja wybranych rozwiązań informatycznych Politechniki Warszawskiej

prof. Janusz Zawiła-Niedźwiecki,

dyrektor Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej

11:30 – 12:00 interaktywna prezentacja nowej wersji Otwartego Systemu Antyplagiatowego (OSA)

zespół deweloperski: Arkadiusz Cacko, Marek Kowalski, Radosław Szmit, Marcin Wojtczak

12:00 – 12:30 przerwa na kawę

12:30 – 13:45 sekcja A: panel dyskusyjny nt. OSA (konferencja prasowa)

prof. Marek Kręglewski, dyrektor MUCI

sekcja B: indywidualne miniwarsztaty wykorzystania OSA

zespół deweloperski: Arkadiusz Cacko, Radosław Szmit, Marcin Wojtczak; Marcin Drozd