Nowy sposób finansowania prac badawczo-rozwojowych
Wspólne przedsięwzięcia to nowy sposób finansowania prac badawczo-rozwojowych, który razem z przedsiębiorstwami i instytucjami publicznymi prowadzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Z KGHM Polska Miedź realizowany jest już program CuBR, a z Agencją Rozwoju Przemysłu - BlueGas - Polski Gaz Łupkowy.
Założenia programu Wspólne przedsięwzięcia - sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii - prezentowali w czwartek przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Program Wspólne przedsięwzięcia jest mechanizmem finansowania prac badawczo-rozwojowych, w ramach którego NCBR wspólnie z partnerem - przedsiębiorstwem lub instytucją publiczną - wspiera realizację agendy badawczej. Agenda, proponowana przez partnera a weryfikowana przez NCBR, powinna dotyczyć istotnych problemów badawczych.
"Wymaganiem jest aby (tematyka agendy - PAP) mieściła się w Krajowym Programie Badań lub Krajowych Inteligentnych Specjalizacjach. Przedsiębiorca buduje jednak taką agendę pod swoje innowacyjne potrzeby. Po przejściu przez naszą procedurę z takiej agendy jesteśmy w stanie zbudować program" - mówił w czwartek zastępca dyrektora NCBR prof. Jerzy Kątcki. W ramach utworzonego w ten sposób programu ogłaszane są później konkursy na prowadzenie badań w określonych dziedzinach. O dofinansowanie badań mogą starać się w nich konsorcja złożone z przedsiębiorców i instytucji badawczych.
Dla realizacji każdego Wspólnego przedsięwzięcia ustanawiany jest budżet, do którego partner NCBR musi wnieść wkład w wysokości co najmniej 50 proc. "Nie każdy z naszych potencjalnych partnerów jest w stanie stworzyć coś takiego. Po pierwsze wymaga własnego wkładu finansowego. Po drugie chodzi o to abyśmy stworzyli program, który wnosi coś nowego do gospodarki i ma pierwiastek badawczy" - mówił Kątcki.
Pierwszą próbą podjętą w programie Wspólne przedsięwzięcia był CuBR realizowany wspólnie z KGHM Polska Miedź S.A. Wkład NCBR i KGHM wyniósł po 100 mln zł. KGHM zaproponowało agendę badawczą, a po utworzeniu programu przeprowadzono dwa konkursy. Wybrane w konkursach konsorcja, złożone z jednostek naukowych i przedsiębiorców, będą prowadziły badania naukowe i prace rozwojowe dla przemysłu metali nieżelaznych.
"Innym przykładem - tym razem nie z przedsiębiorcą - tylko z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - jest GEKON. To program z obszaru innowacyjnych technologii proekologicznych" - wyliczał prof. Kątcki.
W ramach Wspólnych przedsięwzięć NCBR realizuje też programy: RID - wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz BlueGas - Polski Gaz Łupkowy wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. Jak zapowiedział Kątcki, w planach są kolejne Wspólne przedsięwzięcia m.in. z PGE, PKP PLK S.A.
Program jest finansowany z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Zgłoszenia do współpracy w ramach wspólnych przedsięwzięć przyjmowane są w trybie ciągłym i nie jest wymagana żadna szczególna forma zgłoszenia.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408569,ncbr-rozwija-nowy-sposob-finansowania-prac-badawczo-rozwojowych.html