Kreatywne Rozmowy o Nauce
Co łączy biologa, fizyka i chemika? Przede wszystkim ogromna pasja towarzysząca wykonywanej pracy naukowej i wiara, że za chwilę odkryją COŚ przełomowego, COŚ, co zmieni nas, zmieni świat, zmieni... No dobrze - wystarczy, jeżeli COŚ da się wyjaśnić na podstawie badań naukowych i pomoże lepiej zrozumieć rzeczywistość…
Powyższy obraz naukowców jest trochę żartobliwy… choć może nie do końca? Co zatem naprawdę ich łączy, a co dzieli? Biolodzy, chemicy i fizycy badają w sumie to samo: naturę. To czym i jak bardzo mieliby się w swojej pracy i podejściu do niej różnić? Może przekonamy się o tym razem? Świetną okazją do tego będzie KRON, czyli Kreatywne Rozmowy o Nauce. A co to takiego?
Może zacznę od początku. Już od kilku lat popularyzacja nauki jest kluczowym elementem nauczania. Nauczania kogo? Wszystkich. Bo tu nie chodzi tylko o dzieci, młodzież czy o studentów. Nauka i informacje o postępach w nauce są potrzebne każdemu z nas. To one pokazują nam, jak bardzo otaczający nas świat jest ciekawy i ile jeszcze kryje w sobie zagadek. Jest wiele przykładów popularyzacji nauki: programy telewizyjne, festiwale i pikniki naukowe, dni akademickie, liczne pokazy i warsztaty organizowane przez studentów, także tych z naszego regionu.
Tym razem studenci oraz doktoranci Uniwersytetu w Białymstoku postanowili przygotować coś zupełnie nowego: show naukowe pod nazwą KRON, czyli Kreatywne Rozmowy o Nauce. Inspiracją wydarzenia są znane od ponad 30 lat na świecie konferencje naukowe TED (Technology, Entertainment and Design), wymyślone w Kalifornii. TED oraz TEDx (to taka lokalna odmiana TED) z każdym rokiem zwiększają publiczność, uczestniczącą pośrednio (np. przed ekranem komputera) i bezpośrednio w występach naukowców, polityków, biznesmenów oraz innych osób, które chcą się podzielić „ideami wartymi rozpowszechniania”. Jedną z najważniejszych zasad TED jest opowiadanie o ważnych ideach w sposób ciekawy i zrozumiały dla wszystkich. Właśnie takie będzie nasze naukowe show Kreatywne Rozmowy o Nauce!
Sześciu naukowców - chemik, dwóch fizyków oraz trzech biologów – będzie mieć po ok. 20 minut, żeby wprowadzić widzów w ciekawy świat przyrody i techniki, wykorzystując swoją wiedzę, charyzmę, umiejętności aktorskie, talent komiczny i inne, czasem zaskakujące umiejętności. Czy dadzą radę? Przekonajmy się!
Parlament Studencki i Rada Uczelniana Samorządu Doktorantów zapraszają na pierwszą edycję Kreatywnych Rozmów o Nauce, która rozpocznie się 18 lutego o 18:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.
Czekamy na wszystkich ciekawych świata i nauki! Wstęp oczywiście wolny.