Jubileusz 5-lecia inauguracji działalności NCN
4 marca 2016 r. w Krakowie odbędzie się jubileusz 5-lecia inauguracji działalności Narodowego Centrum Nauki – agencji wykonawczej wspierającej rozwój badań podstawowych w Polsce.
Początki istnienia krakowskiej instytucji przypadają na rok 2010 – w maju marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Narodowym Centrum Nauki, która weszła w życie 1 października tego samego roku. Już w grudniu 2010 r. po raz pierwszy zebrała się Rada NCN. Oficjalne rozpoczęcie działalności Centrum miało miejsce 4 marca 2011 r. Od tego czasu NCN uruchomiło 11 rodzajów konkursów dostosowanych do potrzeb naukowców na różnych etapach kariery, a dzięki współpracy z zagranicznymi instytucjami przeprowadziło również liczne konkursy międzynarodowe, w znacznym stopniu przyczyniając się do rozwoju polskiej nauki. Łączna kwota przyznanych środków to ponad 4 miliardy złotych. Piąta rocznica inauguracji działalności jest okazją do podsumowań i oceny działań Narodowego Centrum Nauki.
Obchody jubileuszu otworzy sympozjum „Best practices in supporting outstanding scientists and helping them successfully apply for ERC grants”, które odbędzie się w godzinach 10.30-16.00 w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie jest skierowane do naukowców prowadzących badania podstawowe w polskich instytucjach, kadry zarządzającej polskich ośrodków badawczych oraz przedstawicieli europejskich agencji finansujących naukę. Głównym tematem sympozjum będą sposoby wspierania wybitnych naukowców, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy w skutecznym ubieganiu się o finansowanie w ramach programów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Dyskusja zostanie wzbogacona o doświadczenia przedstawicieli agencji finansujących badania z państw europejskich, którym udało się doprowadzić do wzrostu wskaźnika sukcesu w konkursach ERC. Współorganizatorem sympozjum jest European Research Council.
Drugim punktem programu będzie gala jubileuszowa, która rozpocznie się o godzinie 18.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Podczas uroczystości o początkach Centrum, jego wpływie na stan polskiej nauki, a także o planach na kolejne lata opowiedzą prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN, oraz prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady NCN. W sprawie działalności krakowskiej instytucji zabiorą głos również wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, oraz prof. Jean-Pierre Bourguingnon, przewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Goście wydarzenia będą mogli zapoznać się z informacjami o wybranych projektach badawczych, prowadzonych przez wybitnych polskich naukowców, które zostały zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Centrum, a także wysłuchać okolicznościowego koncertu Big Bandu Akademii Muzycznej w Krakowie.
Wstęp na oba wydarzenia dla zaproszonych gości.
PROGRAM – 4 marca 2016 r.
CZĘŚĆ I
10.30 – 16.00 Sympozjum: Best practices in supporting outstanding scientists and helping them successfully apply for ERC grants
Aula Collegium Novum, Uniwersytet Jagielloński, ul. Gołębia 24, Kraków
Kształt wydarzenia: specjalistyczne warsztaty adresowane do naukowców prowadzących badania podstawowe w polskich instytucjach, kadry zarządzającej polskich ośrodków badawczych oraz przedstawicieli europejskich agencji finansujących naukę.
Współorganizator: European Research Council
Tematyka: sposoby wspierania wybitnych naukowców, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy w skutecznym ubieganiu się o finansowanie w ramach programów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Dyskusja zostanie wzbogacona o doświadczenia przedstawicieli agencji europejskich, którym udało się doprowadzić do wzrostu wskaźnika sukcesu w konkursach ERC.
Agenda
10.00 – powitalny poczęstunek
10.30-10.45 – otwarcie sympozjum
10.45-12.45 – PANEL I Widening European participation in frontier research: The ERC perspective and policies of successful national funding agencies
Moderacja: prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki
Prelegenci
- Wprowadzenie: The ERC's quest to support excellent researchers all over Europe – Reflections Prof. Eva Kondorosi, Chair of the ERC Working Group on Widening European Participation.
- Dr. József Pálinkás, President of the National Research, Development and Innovation Office, Hungary
- Prof. Christine Mannhalter, Vice President of the Austrian Science Fund
- Hans de Groene, Director General, Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek
12.45-13.45 – lunch
13.45-15.45 – PANEL II Perspectives on excellence in science: different aspects, ways and means
Moderacja: prof. Michał Karoński, Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki
Prelegenci:
- Prof. Sierd Cloetingh, President of Academia Europea, University of Utrecht
- Prof. Jean-Pierre Bourguignon, President of the European Research Council
- Prof. Pavel Exner, President of the European Mathematical Society
- Prof. Jerzy Duszyński, President of the Polish Academy of Sciences
- Dr hab. Jakub Fichna, President of the Academy of Young Scientists, Poland
15.45-16.00 – podsumowanie
Język wydarzenia: angielski
Wstęp: zarejestrowani uczestnicy
CZĘŚĆ II
18.00-19.40 Gala Rocznicowa
Teatr im. Juliusza Słowackiego, pl. Św. Ducha 1, Kraków
Agenda
18.00-18.30 – otwarcie gali
- dr Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- prof. Jean-Pierre Bourguignon, Przewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych
- prof. Zbigniew Błocki, Dyrektor Narodowego Centrum Nauki
- prof. Michał Karoński, Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki
18.30-19.00 – prezentacja sylwetek laureatów konkursów Narodowego Centrum Nauki oraz ich osiągnięć naukowych
19.00-19.40 – koncert w wykonaniu Big Bandu Akademii Muzycznej w Krakowie
Język wydarzenia: polski (dostępne tłumaczenie na język angielski)
Wstęp: zaproszeni goście