×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Pierwsze zastosowanie robota klinicznego

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii
8 grudnia 2016

Trwają przygotowania do pierwszego klinicznego zastosowania polskiego robota z rodziny Robin Heart.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, wraz z partnerem przemysłowym koszalińską firmę Meden-Inmed, opracowała model klinicznego robota toru wizyjnego Robin Heart PortVisionAble. To lekki, przenośny robot do operacji endoskopowych. Jest nieduży, co daje możliwość zamocowania go zarówno do stołów operacyjnych w salach operacyjnych, jak i w niewielkich gabinetach. Może wspomagać chirurgów w sytuacjach, gdy potrzebne jest wprowadzenie toru wizyjnego przez niewielki otwór w ciele pacjenta i nadążanie nim za narzędziem chirurgicznym.

Po raz pierwszy, eksperymentalnie ma zostać użyty przez dr. Grzegorza Religę, syna znanego kardiochirurga Zbigniewa Religi, w 2017 roku, w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. W. Biegańskiego w Łodzi.

Wprawdzie nasze doświadczenia w dziedzinie robotyki medycznej są niewielkie, ale Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii pracuje w swoich laboratoriach badawczych nad rodziną robotów Robin Heart, w tym także Tele Robinem – platformą wielonarzędziową umożliwiającą techniczne i systemowe przygotowanie robotów Robin Heart do operacji na odległość.

lanowana operacja z użyciem robota będzie omawiana na XIV Konferencji Roboty medyczne, która odbędzie się w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu 9-10 grudnia. Jest to doroczne spotkanie osób zajmujących się projektowaniem, konstruowaniem oraz stosowaniem robotów medycznych. Komentować użycie nowego „dziecka” FRK będzie na konferencji grono ekspertów z zakresu chirurgii zabiegowej: prof. dr hab. n.med. Józef Dzielicki, dr n.med. Krzysztof Borkowski, dr hab. n.med. Michał Zembala, dr hab. n.med. Damian Czyżewski oraz dr hab. n.med. Tadeusz Morawiec. Przedstawione zostaną również doświadczenia z dziedziny chirurgii robotowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, który jako jedyna placówka w Polsce ma na swoim wyposażeniu amerykańskiego robota da Vinci.

Na konferencji zaprezentowane zostaną m.in. także urządzenie do pionizowania osób z niedowładem nóg oraz stanowisku do rehabilitacji stawu skokowego opracowane na Politechnice Warszawskiej, system rehabilitacji ręki z Politechniki Poznańskiej, a także projekt egzoszkieletu stawu łokciowego realizowany w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Jak co roku, autorzy prezentowanych prac będą rywalizować o Statuetkę Robina, którą jury konkursowe przyzna pracy najlepiej ocenionej pod względem nowatorstwa, oryginalności i rzetelności prowadzonych badań oraz wagi dla rozwoju zrobotyzowanych urządzeń stosowanych w medycynie. Obok Statuetki Robina przyznana zostanie również nagroda publiczności – Strzała Robina.

Jk

(źródła: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Robotyki Medycznej)