Komórki macierzyste w leczeniu SLA
Naukowcy z Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przygotowują się do badań dotyczących leczenia stwardnienia zanikowego bocznego (SLA) komórkami macierzystymi pochodzenia płodowego. Chcą hodować komórki macierzyste pozyskiwane z tkanki mózgowej płodów, które uległy samoistnemu poronieniu pomiędzy 17 a 22 tygodniem ciąży. Tkanki mogą pochodzić tylko od płodów, które uległy poronieniu, bowiem wykorzystywanie tkanek płodów aportowanych jest zakazane.
Metoda izolowania komórek macierzystych z tkanek płodowych nie jest niczym nowym na świńcie, budzi jednak u niektórych wątpliwości etyczne. Dlatego aby rozpocząć badania naukowcy z Olsztyna, muszą przede wszystkim uzyskać szereg zezwoleń na tego typu zabiegi, przede wszystkim od komisji bioetycznej.
Badania te były tematem sympozjum, jakie odbyło się pod koniec listopada na wydziale nauk medycznych UWM. W ocenie etyków wykorzystanie tkanek płodów można porównać do transplantologii.
Wykorzystanie komórek macierzystych płodów ma istotne znaczenie z punktu widzenia medycznego, bowiem są one komórkami wysoce zróżnicowanymi i wiadomo w jakie komórki się przekształcają. Terapia z ich udziałem jest już od dawna stosowana m.in. w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Parkinsona, w leczeniu cukrzycy czy dziecięcego porażenia mózgowego.
Przed olsztyńskimi badaczami jeszcze długa droga, z uwagi na to, że w Polsce proces przygotowywania komórek macierzystych jest bardzo skomplikowany proceduralnie.
Jk
(źródło: PAP, Rynek Zdrowia)