×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Unikatowe urządzenie w CPBRPP

Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego
22 grudnia 2016

W nowym laboratorium Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego uruchomiono laboratoryjną maszynę drukującą  Testacolor 171 firmy Norbert Schläfli AG z zespołami w technice fleksograficznej i sitodruku rotacyjnego. Tego typu urządzeń jest na świecie osiem. Działająca w COBRPP  jest dziewiątym i pierwszym w  Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki niemu ośrodek badawczy zyskał możliwość wykonywania precyzyjnych nadruków testowych farbami funkcjonalnymi, niezbędnymi do badań innowacyjnych technologii wytwarzania, w tym produkcji elementów elektronicznych metodami poligraficznymi.

Testacolor 171 to precyzyjne arkuszowe urządzenie drukujące z wymiennych form drukowych, z powtarzalnością ok. 5 mikrometrów pomiędzy kolejnymi wydrukami wykonywanymi bez zmiany podłoża oraz z opcjonalnym systemem pasowania optycznego pozwalającym na wzajemne pozycjonowanie kolejnych nadruków z dokładnością ok. 20 mikrometrów. Urządzenie to może drukować na podłożach chłonnych i niechłonnych o grubości do 1 milimetra z prędkością do 30 m/min. Testacolor 171 można także wyposażyć w dodatkowe wymienne zespoły drukujące w technice wklęsłodrukowej (bezpośredniej i pośredniej) oraz zespół powlekania szczelinowego.

Testacolor 171 został zakupiony z dotacji celowej związanej z restrukturyzacja COBRPP, przyznanej przez Ministerstwo Nauki. Ośrodek ma już podpisane umowy klientami zewnętrznymi, którzy są zainteresowani wykonywaniem prac przy pomocy tego urządzenia.

Jk

(źródło: COBRPP)