×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Nowa technologia wychwytu CO2

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
22 grudnia 2016

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w ramach projektu DemoCLOCK, współfinansowanego ze środków 7. Programu Ramowego Badań i Rozwoju Technologicznego KE, realizowanego przez konsorcjum międzynarodowe koordynowane SINTEF z Norwegii przy udziale wiodących w Europie jednostek naukowych oraz partnerów przemysłowych, opracował nowatorską technologię wychwytu CO2 dla elektrowni nowej generacji, polegającą na procesach spalania w pętli chemicznej (CLC). Została ona zaprezentowana 13 grudnia w Katowicach.

Spalanie w pętli chemicznej (CLC) jest jedną z najbardziej obiecujących technologii spalania z wykorzystaniem tlenu z powietrza w obszarze wychwytywania i przechowywania CO2 (CCS). Może być wykorzystywane w elektrowniach nowej generacji, w których produkcja energii oparta jest na paliwach stałych.
W CLC ze złożem z wypełnieniem strukturalnym materiał stanowiący nośnik tlenu jest na stale związany z reaktorem i alternatywnie wystawiany na działanie strumieni gazu paliwowego i powietrza. Taki układ podstawowy tworzy reaktor paliwa i reaktor powietrza w jednym reaktorze i dlatego ma on wszystkie zalety związane z wychwytem CO2, określanym dla standardowej wersji CLC. Inną dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że nośnik tlenu nie musi być przemieszczany między dwoma reaktorami.

CLC zostanie zastosowana do  przetworzenia zgazyfikowanych stałych węglowodorów (gaz syntezowy) w gorący strumień CO2 i ubogi w tlen strumień powietrza, które potencjalnie będą mogły być wykorzystane do produkcji energii elektrycznej. Ta nowa koncepcja w efektywny sposób powinna obniżyć straty energii w zakładach energetycznych.

Potencjalne rynki do wykorzystania tej technologii to kraje  Europy Środkowej i Wschodniej, a także USA i Azji – głównie Chiny, w których utrzymanie wysokiego wzrostu gospodarczego wymaga spalania paliw kopalnych.

Technologia opracowana i testowana w projekcie DemoCLOCK pozwala na modyfikację istniejącego systemu produkcji energii w kierunku produkcji bardziej zrównoważonej i mniej uzależnionej od importu paliw. Pomoże to w realizacji stawianych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i zmian klimatu. Prototypowa instalacja została poddana badaniom testującym użyte materiały, parametry operacyjne reaktorów oraz koszty. Przeprowadzone zostały także oceny bezpieczeństwa instalacji, cyklu życia i skutków oddziaływania na środowisko oraz skutków dla zdrowia, a także ocena gospodarki odpadami. Instalacja będzie też przedmiotem oceny integracji procesu z dużym obiektem produkcji energii.

Jk

(źródło: IETU)