×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Stypendyści pierwszej edycji programu ADAMED SmartUP

Fundacja Grupy Adamed
22 grudnia 2016

Już wkrótce spełnią się wyjątkowe plany naukowe trojga nastoletnich, wybitnie uzdolnionych naukowców. Aleksandra Janowska, Michał Bączyk i Maksymilian Głowacki – laureaci 1. edycji programu ADAMED SmartUP – otrzymali od Fundacji Grupy Adamed stypendium na studia wyższe i dalszy rozwój naukowy w wysokości 40 tysięcy złotych. Zwycięzcy podkreślili, że pieniądze przeznaczą na zdobywanie wiedzy oraz prowadzenie własnych badań.

Nazwiska stypendystów ogłoszono 20 grudnia br. podczas uroczystości, w której obok laureatów i ich rodzin udział wzięli: dr Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przedstawiciele Rady Naukowej Programu ADAMED SmartUP i Fundacji Grupy Adamed.

Aleksandra i Maksymilian pochodzą z Warszawy, a Michał z Ostrowi Mazowieckiej. Wszyscy są laureatami wielu polskich i międzynarodowych konkursów oraz olimpiad związanych z naukami ścisłymi i przyrodniczymi. W 2014 roku wzięli udział w pierwszej edycji programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP, którego celem jest wsparcie pasji naukowych uczniów szkół ponadpodstawowych. Cała trójka pomyślnie przeszła eliminacje i znalazła się najpierw wśród uczestników innowacyjnego obozu naukowego, a później w gronie dziesięciorga laureatów konkursu.

Wszyscy laureaci otrzymali 10-miesięczne, profesjonalne wsparcie naukowe od światowej klasy specjalistów w swoich dziedzinach.  Co najważniejsze, zakres merytoryczny, forma i sposób konsultacji edukacyjnych były dopasowane do konkretnych potrzeb każdego ze zwycięzców programu. W ich ramach Aleksandra Janowska otrzymała wsparcie w przygotowaniu do Olimpiady Biologicznej – zarówno do etapu ogólnopolskiego, jak i międzynarodowego. Ponadto uczestniczyła w zajęciach z języka niemieckiego i chemii, odbyła staż w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej oraz wzięła udział w London International Youth Science Forum. W tej konferencji uczestniczył również Maksymilian Głowacki. Poza tym skorzystał on z zajęć przedmiotowych z chemii, fizyki, języka polskiego i angielskiego oraz z warsztatów naukowych w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Eksperci współpracujący z Fundacją Grupy Adamed pomogli mu także w aplikacji na studia na University of Cambridge. Takie wsparcie otrzymał również Michał Bączyk. W ich zakresie uczestniczył w Oxbridge Preparation Weekend w Anglii. Dodatkowo Michał wziął udział w zajęciach przedmiotowych z matematyki i języka angielskiego, a także otrzymał pomoc w przygotowaniach do egzaminu STEP (Sixth Term Examination Paper).

– ADAMED SmartUP wiele zmienił w moim życiu, mam mnóstwo nowych przyjaciół, a poza tym zostałam zmotywowana do nauki, rozwijania się i szukania nowych możliwości realizacji marzeń. Pasjonuję się  biologią, dlatego większość zajęć, na które uczęszczałam w ramach konsultacji edukacyjnych, była związana z tym przedmiotem. Dzięki wsparciu mentorskiemu udało mi się zdobyć brązowy medal na międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Hanoi w Wietnamie. Stypendium naukowe przeznaczę na dalsze pogłębianie wiedzy  – mówi Aleksandra Janowska, stypendystka programu ADAMED SmartUP.

– Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy poznać pełnych pasji, zapału oraz mających wizję swojej naukowej kariery młodych ludzi. Wasze sukcesy są dowodem na to, że wiek nie ogranicza i mając kilkanaście lat można zmieniać świat. Wystarczy jedynie chcieć. Pamiętajcie, aby stale się rozwijać, pracować nad sobą i doskonalić swoje umiejętności mówiła podczas uroczystości dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes Fundacji Grupy Adamed.

Dr Adamkiewicz podkreśliła, że młodzi naukowcy są przyszłością oraz fundamentem innowacyjnej, polskiej gospodarki. Ich praca umożliwia budowanie przewagi konkurencyjnej naszego kraju na arenie międzynarodowej. Dodała również, że laureaci ADAMED SmartUP po ukończeniu studiów wyższych na zagranicznych uniwersytetach wrócą do Polski, aby tutaj implementować najlepsze wzorce zaczerpnięte ze standardów międzynarodowych oraz rozwijać współpracę na linii nauka-biznes jako podwaliny polskiej gospodarki.

ADAMED SmartUP to program edukacyjny, który wystartował jesienią 2014 roku. Do udziału w nim od tego czasu zarejestrowało się blisko 15 tysięcy uczniów. Wszyscy mogli wziąć udział w wyjątkowych eliminacjach, których częścią były naukowe gry i zagadki, odbywające się w wirtualnej rzeczywistości. 100 najlepszych uczestniczyło w  dwóch obozach naukowych, podczas których mieli możliwość rozwijać swoje pasje pod okiem najlepszych specjalistów. Co roku program wyłania też 10 laureatów, którzy otrzymują wielomiesięczne wsparcie naukowe w postaci indywidulanych konsultacji edukacyjnych. Z tej grupy wybierani są stypendyści programu.

Obecnie trwa trzecia edycja ADAMED SmartUP. Wszyscy uczniowie w wieku od 15 do 19 lat mogą do 15 stycznia 2017 r. zarejestrować się na stronie www.adamedsmartup.pl.