×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Piąte miejsce w Tokio

Politechnika Białostocka
20 grudnia 2016

Na wysokim piątym miejscu zawody All Japan Robot-Sumo Tournament w Tokio zakończyli  studenci Politechniki Białostockiej.

W głównym turnieju wzięło udział blisko sto robotów z całego świata. Politechnikę Białostocką reprezentował zespół z Koła Naukowego Robotyków Wydziału Mechanicznego. Studenci przygotowali dwie konstrukcje. Podczas testów obie spisywały się świetnie. Robot Masakrator bez problemów dostał się do głównego turnieju. Natomiast Speedster przegrał w walce decydującej o awansie z robotem ZET z Turcji.

W finałach wzięło udział 48 robotów. Masakrator trafił na Brutusa z Hiszpanii, Pogromcę z Opola oraz Padjadjarana 2 z Indonezji. Jednym z rywali naszej drużyny był także późniejszy wicemistrz zawodów - robot Sakin z Turcji. Ostatecznie Masakrator wywalczył (ex aequo z Shreddingerem z Rumunii, ZETem z Turcji oraz The Rockiem z Meksyku) piąte miejsce.

– To znakomity wynik. W historii 28 lat tych zawodów żadna konstrukcja z Polski nie zaszła tak daleko! - mówią członkowie drużyny SumoMasters i zapowiadają start w przyszłorocznej edycji zawodów.

All Japan Robot-Sumo Tournament to międzynarodowe zawody, które uchodzą za jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających. Walki sumo robotów są widowiskowe. Na macie o średnicy blisko 1,5 metra walczą trzykilogramowe urządzenia - wygrywają te, które wypchną przeciwnika z kręgu. Roboty poruszają się na metalowym podłożu i są wyposażone w magnesy, dzięki czemu znacznie wzrasta ich szybkość oraz siła uderzenia.

Dorota Sawicka