200 lat UW
Drodzy Czytelnicy,
Zachęcamy do lektury grudniowego numeru „Forum Akademickiego” (12/2016) który ukazuje się w odnowionej szacie graficznej i z nową winietą.
Z okazji jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys, rektor UW, mówi o celach, jakie stawia przed uczelnią w nadchodzących latach: status uniwersytetu badawczego i wysoka pozycja w międzynarodowych rankingach. Dr Robert Gawkowski w publicystycznym skrócie prezentuje najciekawsze wydarzenia z dziejów uczelni, a prof. Ludwik Komorowski śledzi dyskusję na temat misji uniwersytetu, jaka wyłania się z wypowiedzi różnych ważnych dla UW osób na przestrzeni dwóch stuleci jego istnienia.
Ćwierćwiecze funkcjonowania uczelni niepublicznych w Polsce to okazja do podsumowań. Profesorowie Jerzy Malec (rektor KAAFM w Krakowie, były przewodniczący KRZaSP) i Józef Szabłowski (rektor WSzW w Otwocku, były przewodniczący KRUN) skupiają się na jasnych stronach dorobku tych uczelni, zachęcając w ten sposób do zabrania głosu tych, którzy niekoniecznie z tą opinia się zgadzają.
W cyklu prezentującym przygotowania do Narodowego Kongresu Nauki tym razem publikujemy obszerne sprawozdanie Piotra Kieracińskiego z konferencji w Toruniu, poświęconej naukom humanistycznym i społecznym, a także wypowiedzi dr. hab. Emanuela Kulczyckiego z UAM, który zwraca uwagę na to, dlaczego nie możemy wprowadzić w Polsce eksperckiego systemu oceny publikacji naukowych, i dr. Rafała Toczko z UMK, proponującego parametryzację opartą na porównaniu dziedzinowym, a nie – jak dotąd – grup wspólnej oceny.
Zachęcamy także do lektury ciekawych rozmów z prof. Karolem Myśliwcem, archeologiem z PAN, o jego odkryciach w Sakkara i Tell Atrib w Egipcie, oraz z prof. Marianem Fikusem, zasłużonym i wielokrotnie nagradzanym architektem i urbanistą, o sztuce kształtowania przestrzeni miejskiej. Prof. Henryk Miłosz analizuje nowy algorytm podziału dotacji dla uczelni publicznych, zwracając uwagę na jego projakościowy charakter.
W dziale informacyjnym m.in.: dr hab. Teresa Czerwińska z MNiSW prezentuje budżet nauki i szkolnictwa wyższego na rok 2017; odchodzący przewodniczący Rady NCN prof. Michał Karoński mówi o inicjatywach grantowych i inwestycyjnych agencji w przyszłym roku; prof. Maciej Zabel, przewodniczący KEJN, omawia projekt rozporządzenia w sprawie oceny jednostek naukowych.
Poza tym w numerze, jak zawsze, autorski cykl dr. Marka Wrońskiego o przypadkach nierzetelności naukowej, artykuły popularyzujące badania polskich uczonych, cykle Magdaleny Bajer i prof. Piotra Hübnera o historii nauki, felietony i recenzje książek akademickich i popularnonaukowych.
Zapraszamy do lektury w wydaniu elektronicznym i drukowanym!
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i Nowego 2017 Roku składamy Czytelnikom i Sympatykom „Forum Akademickiego” najserdeczniejsze życzenia.
Redakcja