×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Pierwsza udana konsolidacja

Ministerstwo nauki i Szkolnictwa Wyższego
19 grudnia 2016

Mamy do czynienia z pierwszą udaną konsolidacją. To proces typu win-win: wszystkie strony na nim skorzystają – powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas uroczystego podpisania rozporządzenia w sprawie konsolidacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sandomierzu i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– Komisja Europejska wskazuje, że jedną z bolączek polskiego szkolnictwa wyższego jest nadmierne rozproszenie uczelni. Mechanizm konsolidacji, jaki właśnie wdrażamy, czyli łączenie potencjałów ośrodków akademickich, to recepta na ten stan rzeczy – stwierdził szef resortu nauki. 

Prof. Semaniak, rektor kieleckiego Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego zauważył, że do zmieniającego się świata trzeba dostosować tempo zmian w polskim szkolnictwie wyższym i wyraził zadowolenie, że to jego uczelnia zainicjowała w kraju proces konsolidacji. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej rodzimy rynek uczelni znacznie poszerzył się o zagraniczne uniwersytety – tylko większe i silniejsze ośrodki akademickie mogą skutecznie konkurować z tymi europejskimi.

Jak podkreślali rektorzy łączących się szkół wyższych – korzyści z konsolidacji są obopólne. Trwający od kilku lat niż demograficzny nie pozostał bez wpływu na kondycję finansową sandomierskiej PWSZ. Mimo wdrożenia programów naprawczych, sytuacja szkoły nie uległa zmianie. Rektor dr Małgorzata Makowska-Brzychczyk podkreśliła, że konsolidacja ocaliła miejsca pracy w mieście, pozwoliła także na kontynuację nauki studentom. Konsolidacja nastąpiła poprzez włączenie dotychczasowej PWSZ do uniwersytetu. Sandomierska placówka od 31 grudnia 2016 r. będzie pełniła funkcję zamiejscowej jednostki organizacyjnej Uniwersytetu w Sandomierzu w formie podstawowej jednostki organizacyjnej (wydziału).

Minister nauki przypomniał, że konsolidacje uczelni mają charakter dobrowolny i dokonuje się na wniosek rektorów: – Nie zmuszamy szkół wyższych do łączenia się, a jedynie zachęcamy do tego poprzez pomoc finansową i organizacyjną. Ministerstwo zwiększyło dotację dla Uniwersytetu Jana Kochanowskiego o 6,5 mln zł – powiedział Gowin. Wicepremier dodał, że chce przeznaczyć na wsparcie dla łączących się uczelni publicznych ok. 250 mln zł z funduszy unijnych.

Źródło: MNiSW