×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Złoty skalpel 2016

„Puls Medycyny”
8 listopada 2016

Od 2008 roku „Puls Medycyny”, niezależne pismo medyczne, organizuje coroczny konkurs na wybitnego innowatora w polskiej ochronie zdrowia – Złoty Skalpel. Udział w nim  mogą brać pojedyncze osoby i zespoły badawcze, publiczne oraz niepubliczne placówki zdrowia lub  organizacje zajmujące się zarządzaniem i ochrona zdrowia.  Organizatorom szczególnie zależy na pracach dotyczących nowej metody diagnostycznej czy terapeutycznej, jak też nowatorskich rozwiązaniach dotyczących unowocześnienia polskiego systemu opieki zdrowotnej.  Jury spośród nadesłanych prac wybiera jedno wiodące udoskonalenie, które nagradza tytułem - Złoty Skalpel.

W tym roku, po raz pierwszy w historii konkursu, dwa projekty otrzymały główny honorowy tytuł i 10 tys. zł ufundowane przez firmę Polpharma.

Pierwszy z nich to Wdrożenie innowacyjnej metody wewnątrzmacicznej operacji płodów z rozpoznaną przepukliną przeponową autorstwa prof. dr. hab. n.med. Mirosława Wielgosia i dr. n.med. Przemysława Kosińskiego z I kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tu duży sukces polskiej chirurgii prenatalnej. Zabieg jest wykonywany metoda FETO – fetoskopowej oklucji tchawicy płodu - w celu zwiększenia przeżywalności noworodków z rozpoznaną prenatalnie przepukliną przeponową. Tego rodzaju metoda stosowana jest od lat m.in. w leczeniu wad serca. Leczenie przepukliny przeponowej na etapie prenatalnym dotychczas było w Polsce niemożliwe, dlatego wprowadzenie tego typu zabiegów ma charakter wybitnie innowacyjny. Wrodzona przepuklina przeponowa jest jedną z najpoważniejszych wrodzonych wad strukturalnych płodu i wiąże się z bardzo wysoką śmiertelnością noworodków.

Druga nagroda została przyznana za Operacje mózgu w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego rezonansu magnetycznego. Wstęp do terapii genowej mózgu  autorstwa prof. dr. hab. n.med. Mirosława Ząbka z Interwencyjnego Centrum Neuroterapii kliniki Neurochirurgii CMKP Wojewódzkiego szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Tego typu zabieg ma ogromne znaczenie dla chorych z nowotworami ośrodkowego układu nerwowego, na tej metodzie operacyjnej skorzysta wielu pacjentów z poważnymi chorobami mózgu. ta metoda to przykład wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w polskiej medycynie. 


jk