×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Cztery medale dla IChP

10. Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2016
8 listopada 2016

W dniach 10-12 października odbyła się 10. Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2016 zorganizowana przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. IWIS ma na celu m.in. zaprezentowanie polskim i zagranicznym przedsiębiorcom innowacyjnych osiągnięć polskiej nauki i techniki. Jest także okazją do nawiązania  komercyjnych kontraktów pomiędzy twórcami a przedsiębiorstwami. Wystawa jest jednym z najważniejszych w Polsce międzynarodowych wydarzeń promujących wynalazczość i innowacyjność.

Najwięcej nagród – cztery medale – otrzymał Instytut Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego. Platynowy medal za: „Kompozyty PVC o mniejszej palności i lepszych właściwościach cieplnych”, opracowany  we współpracy IChP z Grupą Azoty ZAK S.A. Srebrny medal za   „Sposób odzyskiwania glikolu etylenowego ze ścieków z produkcji poli (tereftalanu etylenu)” . Brązowe medale za:  „Innowacyjne aerożele krzemionkowe o małej pylistości do zastosowań high-tech” oraz za „Sposób usuwania impregnatu z drewna impregnowanego olejami zawierającymi wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne”, opracowany przez IChP we współpracy z Instytutem Urządzeń Ekstrakcyjnych.

Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”  otrzymał  złoty medal z wyróżnieniem i nagrodę specjalną Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego za "Emulsje parafinowe do różnych zastosowań", srebrny medal za "Innowacyjną usługę badawczą MULTI-CHEM - wykrywanie substancji SVHC w wyrobach". Instytut Otrzymał także  nagrodę za najlepszy wynalazek przyznaną przez IFIA (International Federation of Inventors' Associations) dla "Procesu otrzymywania tereftalanu dioktylu".

Zespół naukowców złożony z pracowników i doktorantów Instytutu Nauki o Materiałach, Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach otrzymał złoty medal z wyróżnieniem za "Sposób otrzymywania modyfikowanych poliestrów, zwłaszcza poliwęglanu, o właściwościach antybakteryjnych, stosowanych w druku przestrzennym".

Dwa medale otrzymała także Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych. Srebrny medal za :”Sposób utylizacji wysokokrzemionkowych odpadów przemysłowych w technologii wytwarzania krystobalitu” oraz brązowy za „Innowacyjną suche zaprawę klejową do płytek ceramicznych”

Jk

(źródło: serwisy instytutów)