×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Pierwsi stażyści rozpoczynają pracę

Program „Energia dla przyszłości”
8 listopada 2016

21 najlepszych studentów i absolwentów uczelni technicznych zakwalifikowało się do projektu, który umożliwia pracę w Ministerstwie Energii i trzech spółkach z branży energetycznej. Po miesiącu przepracowanym w ministerstwie, od 7 listopada 2016 r. rozpoczną pracę w PGNiG, PGE i PKN Orlen. Celem całego programu jest budowanie zaplecza kadrowego dla polskiej energetyki.

Po zapoznaniu się z branżą energetyczną z punktu widzenia nadzorującego ją Ministerstwa Energii, teraz 21 osób wybranych spośród blisko 200 chętnych pozna pracę i specyfikę trzech głównych spółek sektora: Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Polskiego Koncernu Naftowego „Orlen”. Uczestnikami projektu są studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej. Podczas stażu w spółkach będą mieli okazję w praktyce poznać takie obszary ich działalności jak technologia, sprzedaż, strategia, badania i rozwój, a także nadzór nad grupą kapitałową czy obszar współpracy zagranicznej.

W programie „Energia dla przyszłości” bierze udział: 5 absolwentów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, 2 absolwentów z Politechniki Gdańskiej, 9 absolwentów z Politechniki Warszawskiej, 5 absolwentów z Politechniki Wrocławskiej.

Początek programu w Ministerstwie Energii

Program „Energia dla przyszłości” rozpoczął się 30 września 2016 r. w Ministerstwie Energii. Na późniejszych spotkaniach z uczestnikami, minister Krzysztof Tchórzewski oraz wiceminister Michał Kurtyka podkreślali, że wspólna inicjatywa ME i spółek to dla studentów niepowtarzalna szansa na zdobycie unikatowego doświadczenia zawodowego. Dla branży energetycznej jest to zaś dobra okazja na pozyskanie przyszłych pracowników, którzy dzięki programowi „Energia dla przyszłości” poznają specyfikę całej branży.

W październiku stażyści uczestniczyli w pracy wybranych departamentów Ministerstwa Energii: Departamentu Energetyki, Departamentu Energii Odnawialnej, Departamentu Energii Jądrowej oraz Departamentu Ropy i Gazu.

Start w spółkach

Po miesięcznym stażu ministerialnym przyszła pora na spółki – PGNiG, PGE i PKN Orlen - gdzie z początkiem listopada odbyły się uroczyste inauguracje Programu „Energia dla przyszłości”. Następnie, od 7 listopada 2016 r. pierwsze grupy rozpoczną miesięczne staże w wybranych departamentach i działach poszczególnych spółek. Stażystami opiekują się doświadczeni i przeszkoleni opiekunowie wytypowani z grona pracowników każdej z firm.

„Welcome Day” w PGNiG

W PGNiG „Welcome Day” – inauguracyjne spotkanie dla stażystów – odbył się 3 listopada 2016 r. Z uczestnikami programu spotkali się pracownicy spółki reprezentujący segmenty, w których podejmą pracę absolwenci biorący udział
w programie.

- Stoją dzisiaj przede mną najlepsi z najlepszych. Do naszego programu stażowego zakwalifikowali się najzdolniejsi absolwenci polskich uczelni technicznych – powitała studentów Anna Chylińska, dyrektor Departamentu Kadr PGNiG SA. Podkreśliła wagę możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego w spółkach będących jednymi
z najlepszych pracodawców w kraju - Spotkamy się w miejscu historycznie związanym z branżą, w której będziecie mieli przyjemność pracować. Cieszę się, że możemy zacząć staże i że będziecie mogli wykorzystać w praktyce wiedzę i umiejętności zdobywane przez was podczas wielu lat nauki. Podziwiam was za to, że już dzisiaj osiągnęliście tak wspaniałe wyniki w materii, która dla przeciętnego człowieka jest bardzo trudna. Dzisiaj widzicie, że wasza ciężka praca przynosi pierwsze rezultaty – zaznaczyła.

Podczas spotkania pracownicy PGNiG SA przedstawili też historię, strukturę i główne segmenty działalności spółki oraz obowiązujące w niej zasady pracy. Stażyści mogli zapoznać się z planami rozwoju Grupy Kapitałowej PGNiG, inwestycjami oraz głównymi założeniami strategii na lata 2014-2022. Uczestnicy spotkania inauguracyjnego zwiedzili także Muzeum Gazownictwa w Warszawie.

Dalsze etapy

Po czterech wstępnych miesiącach stażu rozpocznie się etap bardziej zindywidualizowany, podczas którego uczestnicy trafią do wybranej przez siebie spółki. Tam przepracują pół roku, a na zakończenie projektu powrócą jeszcze na dwa miesiące do Ministerstwa Energii.

Izabela Józefów