×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

„Świadomy student”

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej
8 listopada 2016

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej od września bieżącego roku prowadzi projekt „Świadomy student”. Jego celem jest m.in. zwiększenie poziomu wiedzy licealistów na temat możliwości wyboru kierunków studiów i uczelni wyższych.

Prowadzenie projektu jest konsekwencją wygrania przez Parlament Studentów RP konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz oświaty oraz środowiska akademickiego”, który został rozpisany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W maju wyłoniono osiem organizacji pozarządowych, które zwyciężyły w konkursie. Otrzymały one w sumie 338 tys. złotych na to, aby zwiększać świadomość prawną oraz kreować postawy proinnowacyjne studentów i doktorantów.   

Udział w projekcie „Świadomy student” wezmą w sumie uczniowie z co najmniej 30 strategicznych polskich miast, a koordynatorem przedsięwzięcia jest Justyna Rokita,  Rzecznik Praw Studenta. Ma ono też na celu uświadomienie zasad rekrutacji na studia, zapoznanie z obowiązkami i prawami studenta, organizacją studiów, kulturą jakości kształcenia oraz pomocą socjalną dla studentów. Dodatkowym założeniem jest promocja portalu „Wybierz studia”, który ma służyć wspieraniu procesu świadomych wyborów edukacyjnych w zakresie szkolnictwa wyższego oraz zwróceniu uwagi na konieczność przestrzegania prawa w tym obszarze.

– Osoby prowadzące spotkania zapoznają też licealistów (w szczególności tegorocznych maturzystów) z instytucją Krajowych Ram Kwalifikacji, planów i programów studiów, sylabusów – mówi Ariel Wojciechowski, przewodniczący Parlamentu Studentów RP.      – Przedstawiamy także najczęstsze błędy popełniane w trakcie rekrutacji oraz zaraz po rozpoczęciu studiów. W trakcie spotkań szkoleniowcy zwracają szczególną uwagę na umowy zawierane pomiędzy studentami a uczelnią z uwzględnieniem przepisów ustawy Prawo o Szkolnictwie wyższym oraz regulacji prawa cywilnego – dodaje.

W pewnym zakresie projekt jest także skierowany do samych studentów. W trakcie spotkań mogą oni porozmawiać na temat swoich problemów związanych z procesem kształcenia, jak również uzyskać wyczerpujące odpowiedzi zmierzające do ich rozwiązania. Przedstawiane zostają także aktualne przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz tendencje legislacyjne zmierzające do ich zmiany.

Parlament Studentów RP angażuje w projekt wykwalifikowaną kadrę specjalistów posiadających wykształcenie prawnicze, jak również udokumentowaną wiedzę z dziedziny prawa administracyjnego, szkolnictwa wyższego oraz procedury cywilnej. Oprócz tego charakteryzują się oni potwierdzonymi umiejętnościami trenerskimi potrzebnymi do odpowiedniego przeprowadzenia spotkań.

Według planów projekt ma potrwać do 30 listopada.

Grzegorz Rekiel

Źródło: PSRP