×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Jubileuszowe Nagrody FNP

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
7 listopada 2016

Laureatami przyznanej po raz dwudziesty piąty Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zostali profesorowie: Jan Kozłowski, Marek Samoć, Józef Spałek i Bogdan Wojciszke. Przyznawane od ćwierćwiecza Nagrody FNP cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce i bywają nazywane Polskimi Noblami. Są przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata.

Prof. Jan Kozłowski z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie otrzymał Nagrodę FNP w obszarze nauk o życiu i o Ziemi za sformułowanie i eksperymentalną weryfikację teorii wyjaśniającej różnorodność strategii życiowych organizmów jako efektu optymalnej alokacji zasobów. Uczony jest laureatem programu MISTRZ FNP oraz programu MAESTRO NCN. Jest członkiem PAN i PAU.

Prof. Marka Samocia, kierownika Katedry Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej, nagrodzono w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za badania materiałów nanostrukturalnych dla optyki nieliniowej. Prof. Samoć prowadził badania w Dartmouth College i na Uniwersytecie Stanowym w Buffalo (USA). Od 1991 do 2008 r. pracował w Centrum Fizyki Laserowej Australijskiego Uniwersytetu Narodowego w Canberze (Australia), gdzie współtworzył grupę prowadzącą pionierskie badania nieliniowych właściwości optycznych związków metaloorganicznych. Do Polski wrócił w 2008 dzięki grantowi otrzymanemu z programu WELCOME FNP. Jest laureatem subsydium MISTRZ FNP i grantu MAESTRO NCN.

Prof. Józefa Spałka z Instytutu Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie uhonorowano Nagrodą FNP w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za badania układów silnie skorelowanych, a w szczególności za sformułowanie modelu t-J. Uczony był profesorem wizytującym na Purdue University i visiting scholar na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych. W tym roku otrzymał za swe osiągnięcia naukowe Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Jest laureatem programów MISTRZ i TEAM FNP. Otrzymał grant MAESTRO NCN. Jest członkiem zagranicznym Accademia di Scienze e Lettere z siedzibą w Mediolanie (Włochy).

Prof. Bogdan Wojciszke z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, Wydziału Zamiejscowego w Sopocie został nagrodzony w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za opracowanie modelu sprawczości i wspólnotowości jako podstawowych wymiarów poznania społecznego. Uczony był dyrektorem Instytutu Psychologii PAN. Był stypendystą Fundacji im. Aleksandra von Humboldta, wykładał na University of Michigan (USA) i kilku uniwersytetach niemieckich. Jest członkiem korespondentem PAN, a także członkiem z wyboru Association for Psychological Science i członkiem rady wykonawczej European Association of Social Psychology. Jest laureatem programu MISTRZ FNP.

Kandydatów do Nagrody FNP zgłaszać mogą wybitni przedstawiciele nauki zaproszeni imiennie przez Zarząd i Radę Fundacji. Rolę Kapituły konkursu pełni Rada Fundacji, która dokonuje wyboru laureatów na podstawie opinii niezależnych recenzentów i ekspertów oceniających dorobek kandydatów. W skład Rady w obecnej kadencji wchodzą profesorowie: Leon Gradoń (Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Politechnika Warszawska) – przewodniczący, Wojciech Tygielski (Instytut Historii Sztuki, Wydział Historyczny UW) – wiceprzewodniczący, Jan Kotwica (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie), Włodzimierz Krzyżosiak (Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu), Aleksandra Łuszczyńska (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny), Maria Nowakowska (Wydział Chemii, Uniwersytet Jagielloński), Karol I. Wysokiński (Zakład Teorii Fazy Skondensowanej, UMCS). Nagrody są przyznawane w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł.

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 8 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie.

(DWŁ)