×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Naukowcy przebadają polskie i ukraińskie firmy

Uniwersytet Łódzki
3 listopada 2016

Naukowcy z Polski i Ukrainy wspólnie przebadają firmy produkcyjne, handlowe i usługowe pod kątem możliwości ich internacjonalizacji oraz warunków działania. Będą organizować konferencje i seminaria, opracowywać raporty specjalistyczne oraz prowadzić projekty badawczo-naukowe. I o wiele więcej. Na Wydziale Zarządzania UŁ właśnie ruszyło Centrum Współpracy Badawczo-Naukowej: Polska-Ukraina.

W lipcu 2016 roku Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz Ługański Państwowy Uniwersytet im. T. Szewczenki w Starobielsku podpisały umowę o współpracy naukowej i badawczej, która przypieczętowała ich dotychczasowe działania w tych obszarach. W celu ich kontynuacji i zacieśnienia współpracyw październiku br. powołano do życia Centrum Współpracy Badawczo-Naukowej: Polska-Ukraina, działające przy Wydziale Zarządzania UŁ. Jego zadaniem jest prowadzenie badań naukowych w ukraińskich i polskich firmach produkcyjnych, handlowych i usługowych. Będą one dotyczyły internacjonalizacji przedsiębiorstw i warunków prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Ukrainy i Polski.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwoju współpracy z Ługańskim Państwowym Uniwersytetem im. T. Szewczenki w Starobielsku. Od kilku lat poszukiwaliśmy na Ukrainie solidnego partnera, z którym moglibyśmy prowadzić badania naukowe w firmach, opracowywać modele współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw, organizować warsztaty naukowe i seminaria czy przygotowywać projekty badawczo-naukowe. Szczególne podziękowanie należy się profesorowi Wiaczesławowi Cziebotariewowi, który jest kierownikiem projektu po stronie ukraińskiej – podkreśla kierownik Centrum, dr Beata Glinkowska z Wydziału Zarządzania UŁ.

Do zadań Centrum będzie należało także nawiązywanie kontaktów z biznesem, wyselekcjonowanie grupy przedsiębiorstw i menedżerów do stałej współpracy w zakresie strategicznym, organizacyjnym i operacyjnym oraz do uczestnictwa w warsztatach i seminariach naukowych.

- Przebadaliśmy już pierwsze firmy, a wyniki zostaną opublikowane podczas konferencji „Internacjonalizacja polskich przedsiębiorstw - uwarunkowania, modele, wyniki badań”, która odbędzie się w dniach 21-22 listopada br. Grono naukowców związanych z projektem przygotowało także artykuły naukowe, które będą zamieszczone w monografii naukowej w trzech językach – dodaje dr Glinkowska. 

Bardzo ważna jest również współpraca badawczo-naukowa, między innymi z profesorem Wiaczesławem Cziebotariewem i Witalijem Kuryło, którzy mają za zadanie m.in. ułatwiać prowadzenie badań w swoim kraju. Jednak wspólne działania z biznesem w obu krajach to nie wszystko. Centrum planuje również wymianę dydaktyków. Już w listopadzie Wydział Zarządzania UŁ odwiedzi prof. Andrij Kołosow, który poprowadzi zajęcia dla studentów z zakresu komunikacji i zarządzania strategicznego. Natomiast prof. dr hab. Wiaczesław Cziebotariew przybliży studentom WZ UŁ temat narzędzi doskonalenia organizacji, w tym teorię ograniczeń oraz studia przypadków.

Agnieszka Wołowiec