Maturzyści najchętniej wybierali politechniki
Politechniki były najbardziej popularne wśród tegorocznych kandydatów na studia - wynika z podsumowania rekrutacji na rok akademicki 16/17 przygotowanego przez resort nauki. Najwięcej kandydatów - ponad siedmiu na miejsce - zgłosiło się na Politechnikę Warszawską.
Po zakończeniu rekrutacji na rok akademicki 2016/2017 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeanalizowało wybory tegorocznych maturzystów na podstawie Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym – POL-on. Z danych opublikowanych na stronie MNiSW wynika, że studia w roku akademickim 2016/2017 rozpoczęło łącznie ponad 436 tys. osób, niemal o 10 tysięcy mniej niż w roku akademickim 2015/2016. "Ponad 340 tysięcy studentów rozpoczęło naukę na uczelniach publicznych. Do szkół prywatnych przyjęto ponad 92 tysiące osób" - informuje resort nauki.
Wśród maturzystów największym powodzeniem cieszyły się politechniki. Najwięcej chętnych - około siedmiu kandydatów na jedno miejsce - zgłosiło się na Politechnikę Warszawską. Politechnika Poznańska miała 6 kandydatów na miejsce, Politechnika Gdańska 5,8; a Politechnika Łódzka 5,2. Uniwersytet Warszawski, podobnie jak w zeszłym roku, uplasował się na piątym miejscu. O jedno miejsce rywalizowało tam ze sobą 5 kandydatów.
Wśród uczelni ekonomicznych najwięcej maturzystów chciało studiować na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Spośród uczelni pedagogicznych największą popularnością cieszył się Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wygrała wśród uczelni rolniczych i przyrodniczych. Wśród uczelni wychowania fizycznego największą liczbą kandydatów może pochwalić się Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a wśród państwowych wyższych szkół zawodowych - PWSZ w Tarnowie. Wśród uczelni niepublicznych na studiach stacjonarnych najwięcej kandydatów wybrało Uniwersytet SWPS w Warszawie. Najwięcej kandydatów na studia niestacjonarne miała Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi.
Najczęściej wybieranym kierunkiem po raz kolejny okazała się informatyka. Na studia informatyczne zgłosiło się ponad 38 tys. osób. Na drugim miejscu znalazło się zarządzanie (blisko 22 tys. studentów). Trzecie i czwarte miejsce wśród najchętniej wybieranych kierunków zajęły, z niewielką różnicą przyjętych: prawo (19 771) oraz psychologia (19 461).
Najwięcej zgłoszeń na jedno miejsce odnotowano na chemii i toksykologii sądowej – 21,2. W dalszej kolejności studenci konkurowali o kierunki lekarskie (w przypadku nadzorowanych przez resort nauki – 16,8 studentów na jedno miejsce). Trzecie miejsce ex aequo zajęły kierunki logistyka i administrowanie w mediach oraz filologia szwedzka – 11,6 zgłoszeń na jedno miejsce.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce