×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Sztuczne synapsy

Uniwersytet Łódzki
28 listopada 2016

Kiedy powstaną efektywne komputery pracujące podobnie jak ludzki mózg? Na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ trwają prace nad stworzeniem podstawowych elementów takich systemów informatycznych, czyli sztucznych synaps. Synapsy mogą powstać z tlenków metali, jak np. ditlenek tytanu - TiO2. Te badania prowadzi dr Maciej Rogala. Kierowany przez niego projekt właśnie otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki w wysokości prawie 500 000 zł.

– Systemy neuromorficzne to specyficzne komputery działające podobnie jak ludzki mózg. Mimo atutów tradycyjnych komputerów, ludzki mózg nadal najlepiej rozwiązuje pewne zadania jak np. rozpoznawanie obrazów czy twarzy. Aby jednak komputery neuromorficzne spełniały swoją rolę potrzebne są synapsy zmieniające swoje właściwości na skutek uczenia się – wyjaśnia dr Rogala z Katedry Fizyki Ciała Stałego UŁ.

Ostatnie badania wskazują, że takie synapsy mogą powstawać z tzw. memrystorów, zbudowanych z tlenków metali. To właśnie memrystory mają unikalną możliwość zapamiętywania swojego przewodnictwa elektrycznego, czyli jednym słowem uczenia się. I to właśnie memrystor może stać się sztuczną synapsą łączącą sztuczne neurony. Projekt badawczy prowadzony na Uniwersytecie Łódzkim ma dać odpowiedź na pytanie, czy memrystory to właściwy materiał do tego celu. Czy będą mogły z nich powstawać optymalne sztuczne synapsy o wielkościach nanometrowych.

Projekt uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Nauki w ramach programu Sonata.   

Tomasz Boruszczak