×

Serwis forumakademickie.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystanie plików cookies w celach statystycznych. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego znów wyróżnione

Uniwersytet Rzeszowski
24 listopada 2016

Po prestiżowej nominacji do Nagrody im. Jana Długosza w Krakowie Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego zbiera kolejne laury.

Tym razem publikacje UR – aż trzy – zostały dostrzeżone podczas 20. edycji Poznańskich Dni Książki nie tylko Naukowej, które odbyły się w dniach 15–17 listopada 2016 r. w Poznaniu. Wyróżnienie w towarzyszącym tej imprezie konkursie o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki przyznano za monografię Linie nieba autorstwa Piotra Patoczki. Jest to publikacja niezwykła, łącząca w sobie narrację absolutnie naukową, precyzyjną, popartą kompletnym warsztatem literaturowym i źródłowym, mocno zakotwiczoną w dobrej literaturze "od Altamiry do dziś" z opowieścią na poły gawędziarską, ciepłą, niekiedy baśniową. Jak pisze autor „spośród pięciu zmysłów, jakimi dysponuje człowiek, za pomocą wzroku uzyskujemy najwięcej informacji. Dostrzeżone kolejne detale i motywy łączymy podświadomie w bryły drzew, postaci ludzi lub kontury budynków. Sylwety te widzimy z kolei na tle bliskich lub dalekich ścian wnętrza, na tle innych brył lub na płaszczyźnie podłogi. Najmocniej jednak rysują się one na tle nieba. Kontrast, jaki powstaje pomiędzy nimi a sklepieniem wnętrza, dominuje w każdym widoku”. Warto zaznaczyć, że tekst publikacji opatrzony jest kunsztownymi rysunkami poglądowymi autora.

Jury konkursu doceniło również wkład rzeszowskich badaczy i wydawców w przywracanie pamięci historycznej przedwojennego środowiska naukowego i akademickiego Uniwersytetu Lwowskiego, jednego z prężnych ośrodków uniwersyteckich dawnej Rzeczypospolitej. Nagrodą pozaregulaminową uhonorowano opublikowane w Wydawnictwie UR obszerne opracowania: Historia w Uniwersytecie Lwowskim. Badania i nauczanie do 1939 r. pod redakcją Jerzego Maternickiego, Joanny Pisulińskiej i Leonida Zaszkilniaka oraz Złote lata polonistyki lwowskiej (1919–1939) autorstwa Mariusza Chrostka. Jak uzasadniali wręczający nagrodę przedstawiciele jury, gdzie jeśli nie na Uniwersytecie Rzeszowskim – z racji bliskiego sąsiedztwa Lwowa – mają powstawać takie prace?

Maciej Ulita