EDUinspiracje 2016
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji po raz szósty rozstrzygnęła konkurs EDUinspiracje, w którym nagradzane są najlepsze projekty edukacyjne realizowane przez beneficjentów programów zarządzanych przez fundację, finansowanych ze środków europejskich. Wśród laureatów znaleźli się reprezentanci środowiska akademickiego.
W kategorii Szkolnictwo wyższe zwyciężył projekt „Mobilność studentów i pracowników w programie Erasmus +. Akcja 1. Szkolnictwo wyższe”, realizowany przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Nominacje do nagrody uzyskały też: Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkołą Zawodowa w Chełmie, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Kategorię Edukacja zawodowa wygrał projekt „Homoreponmsabilis in the Global World”, realizowany na Uniwersytecie Łódzkim. Akademicy dominowali w kategorii Projekty realizowane w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego. Zwyciężył Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, który realizował projekt „Zintegrowane kształcenie z zakresu inżynierii odnawialnych źródeł energii na UTP”. W tej kategorii nominowano do nagrody projekty realizowane przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Szczeciński.
W kategorii Polsko-litewska współpraca wygrał projekt „Obywatelskość 2.0m”, realizowany przez studentów Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Kategorię Informacja europejska dla młodzieży wygrał projekt „Prowadzenie regionalnego punktu informacyjnego Eurodesk Polska w Rzeszowie”, realizowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Nominowano także podobny projekt Europejskiej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.
Przyznano też nagrody indywidualne dla Eduinspiratorów. W kategorii Szkolnictwo wyższe zwyciężyła dr Jolanta Koszelew (na fot.)z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Nominacje otrzymali: dr hab. Ewa Murawska z Akademii Muzycznej im. J.I. Paderewskiego w Poznaniu, Anna Opałka z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie i dr hab. Beata Szluz, prof. UR, z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Po raz drugi organizowany był konkurs Eduinspiracje w mediach na najlepsze materiały dziennikarskie prezentujące projekty europejskie. Oprócz materiałów radiowych i telewizyjnych, prezentowanych w TVN24 bis, TVN, radiowej „Czwórce” i następcy tej stacji – Polskim Radio 24, wyróżniono cykl pouczających artykułów na temat pobytów na uczelniach w różnych krajach europejskich w ramach Erasmusa, autorstwa Anety Kunowskiej, tegorocznej absolwentki polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim, opublikowanych na portalu Kulturantki.pl. Autorka była laureatką pierwszego konkursu w ub. roku jako współpracownica „Cogito”. Warto też wspomnieć o zwycięzcy kategorii Najlepszy materiał opublikowany na Europejskim Portalu Młodzieżowym – Krzysztofie Andrulonisie. Ten 16-letni autor z woj. zachodniopomorskiego przedstawił do konkursu nad wyraz dojrzałe teksty na temat Erasmusa na podstawie blogów pisanych przez uczestników programu oraz wolontariatu europejskiego.
(p)